36. Statki Normanów

CCF20141111_00051z

 

Normanowie byli duńskimi wikingami, którzy po grabieżczych wyprawach na Rzeszę Frankońską w X w. zasiedlili jej północno-zachodnią część i od tego czasu została ona nazwana Normandią. Statki Normanów X i XI w. przedstawiały kombinację statków Franków ze statkami wikingów. Z tych ostatnich zostało zapożyczone poszycie klinkierowe, wiosło sterowe na prawej burcie, tarcze zawieszone na obydwu burtach, składany maszt na śródokręciu, wielki żagiel rejowy oraz wysoki dziób i rufa. Ze wzorów frankońskich, które pozostały z epoki galijskich wojen Cezara statki normandzkie przejęły wysokie burty i szerszy kadłub.

Oprócz głów smoków i węży statki normandzkie były zdobione również głowami lwów. Wpływy frankońskie pojawiły się również w kształtach tarcz wojowników, nie były one bowiem koliste lecz podłużne. Statki normandzkie były jak gdyby typem pośrednim między langskipa mi i knarami. Były mniejsze i mniej smukłe niż langskipy, ale zapewniały lepszą ochronę przed falami, miały większą nośność, a przy tym dobrą stateczność. Ze względu na swe zalety statki te znalazły zastosowanie również po drugiej stronie kanału La Manche po zdobyciu Anglii przez Normanów.

W 1066 r. władca Normandii Wilhelm nazwany Zdobywcą na takich właśnie okrętach wojenno-transportowych przewiózł do Anglii około 15 000 wojowników i kilka tysięcy koni, liczba okrętów zaś jest oceniana na kilkaset. Największym był okręt królewski o długości 24 m, natomiast długość innych okrętów wynosiła od 12 do 22 m. Na każdym z nich znajdowało się średnio 20-30 wioślarzy, tyle samo wojowników i 3-8 koni. Wyprawa wyruszyła z St. Valóry (na południe od Dieppe) i po pomyślnym rejsie dobiła do brzegów Anglii, gdzie normańscy żołnierze w słynnej bitwie pod Hastings pokonali piechotę angielskiego króla Harolda. Okręty użyte do inwazji były budowane w bardzo szybkim tempie i dlatego nie były tak masywne jak okręty frankońskie.

Podobizny tych statków zachowały się na słynnym gobelinie z Bayeux o długości 70 m i szerokości 50 cm poświęconym królowej Matyldzie, małżonce Wilhelma Zdobywcy. Gobelin znajduje się w muzeum w Bayeux i przedstawia wszystkie fazy wyprawy, od budowy okrętów do zwycięstwa na wybrzeżu Anglii.

spacer

Odpowiedz