img_0166

Kuter rybacki B-25

Kuter rybacki B-25

Kuter rybacki B-25

Przeznaczeniem tego typu kutrów był połów ryb i służba patrolowa w marynarce wojennej przed 2 wojną światową. Budowane były najpierw w Pucku i Świnoujściu następnie w Gdyni. Wykonano też kilka jednostek do celów specjalnych:

-statek dozorczy dla Głównego Urzędu Morskiego

-statek ratowniczy dla Ratownictwa Okrętowego

-statek badawczy dla Morskiego Instytutu Rybackiego

Zestaw trzonowy kutra, czyli stępka, dziobnica i pawęż wykonane były z drewna dębowego, wręgi- z kątowników stalowych, grodzie- z blachy, a poszycie z drewna sosnowego.

W przededniu wybuchu 2 wojny światowej polska flota rybacka składała się z 9 trawlerów, 20 lugrów, 170 kutrów, 37 łodzi motorowych i 707 łodzi wiosłowo- żaglowych. We flocie tej pracowało około 1900 rybaków.

Kuter rybacki B-25

Kuter rybacki B-25

Rodzaje statków rybackich:

–Luger- niewielki statek rybacki przystosowany do połowów narzędziami biernymi (sieci pławicowe) oraz dryfującymi, czyli swobodnie unoszonymi przez fale. Wraz z sieciami dryfuje statek a jego załoga składa się z około 20 ludzi.

– Lugotrawler– statek przystosowany do prowadzenia połowów zarówno sieciami pławnicowymi jak i holowanymi. Załoga składa się z 18 ludzi, a roczna zdolność połowowa wynosi 340 ton.

–Trawler- duży statek rybacki o mocnym napędzie, przystosowany do łowienia za pomocą czynnych narzędzi łownych. Ciągnie za sobą po dnie morskim sieć w kształcie worka, zwaną włokiem, zgarniając do niej ryby.

–Baza- przetwórnia- statek o nośności 10 tys. DWT. Jest to prawdziwa fabryka na morzu. Odbiera ona ryby od jednostek towarzyszących i przerabia je na produkty handlowe. Jest statkiem zaopatrzeniowym, szpitalem, ośrodkiem kulturalno-rozrywkowym.

Kuter rybacki B-25

Kuter rybacki B-25

 

 

img_0047

 

 

Wymiary modelu:

Długość: 54 cm

Szerokość: 19 cm

Wysokość: 40 cm

Model wykonany w skali 1 : 96 (Mały Modelarz numer 1-2 z roku 1971 )

spacer

Jeden komentarz do wpisu “Kuter rybacki B-25

  1. Kliczko

    Świetna robota! Przydałby się Panu osobisty manager, który pokierowałby Pana karierą modelarską. Polecam usługi Pana Tomka Jakubowskiego http://www.tomaszjakubowski.pl. Chyba, że Pan już kogoś takiego posiada? 🙂

Odpowiedz