hauling out a sailing boat in boatyard

Planujesz remont łodzi? Od czego zacząć?

Wiele osób decyduje się na zakup starych, często zniszczonych łodzi, gdyż dużą frajdę i satysfakcję daje przywracanie jednostce dawnej świetności. Niektórzy właściciele jachtów muszą też remontować łodzie, które od lat były eksploatowane bez większych prac naprawczych. Remont jednostki pływającej to spore wyzwanie, do którego należy się odpowiednio przygotować.

Remont łodzi musi być dobrze zaplanowany i rozciągnięty w czasie. Po pierwsze, dobrze jest remontować jednostkę w sezonie zimowym, gdy jest wyłączona z użytkowania. Dzięki temu można wykonać wszystkie prace pomiędzy jednym a drugim sezonem, dzięki czemu łódka nie będzie wyłączona z obiegu wtedy, gdy można na niej zarabiać. Po drugie, koniecznie trzeba zrobić dokładny spis wszystkich prac, jakie należy wykonać, wraz z ich orientacyjnymi cenami. Trzeba brać pod uwagę zarówno koszt materiałów, jak i koszt samych prac, jeśli z wielu względów nie będziemy ich wykonywać samodzielnie.

Najpierw prace konstrukcyjne, potem remont wnętrza

Wszystkie prace na łodzi warto zaczynać od najważniejszych prac konstrukcyjnych, związanych z uszczelnieniem kadłuba, impregnacją materiałów, wypełnianiem uszkodzeń oraz naprawa najważniejszych elementów szkieletu jachtu. Prace we wnętrzu łodzi mają zdecydowanie drugorzędne znaczenie – można je porównać do zwykłego remontu w mieszkaniu. Jeśli jednak decydujemy się na generalny remont, warto wszystko wykonać od razu, dzięki temu zadbamy zarówno o zewnętrzny wygląd łódki i jej bezpieczeństwo, jak i o wystrój wnętrza i komfort użytkowania. Wnętrze jachtu warto urządzić tak, aby było wygodne, funkcjonalne oraz przyjazne dla użytkowników. W wielu przypadkach przydadzą się takie same materiały, które wykorzystujemy przy remoncie mieszkania. W kuchni czy łazience jachtowej można wykorzystać płytki ręcznie formowane, które ciekawie się prezentują, są wytrzymałe i odporne na zniszczenia. W wystroju jachtowego wnętrza warto postawić przede wszystkim na naturalne materiały, które będą przyjazne dla użytkowników, a jednocześnie odporne na zniszczenia, uszkodzenia oraz działanie wilgoci.

Nie wszystko da się zrobić samodzielnie

Prace naprawcze czy remontowe na łódce mają bezpośrednie przełożenie nie tylko na wygodę i komfort użytkowania, ale również są ważne ze względów bezpieczeństwa. Czasem łódka nie ma wyraźnych śladów zniszczeń czy uszkodzeń, a okazuje się, że wymaga generalnego remontu, gdyż pływanie na niej jest po prostu niebezpieczne. Warto zwrócić na to uwagę szczególnie w przypadku jachtów morskich, które często wypuszczają się na dalekie wody z dala od brzegu. Im dłuższe i trudniejsze wyprawy, tym większych przygotowań wymaga nie tylko załoga, ale również sama jednostka. Prace remontowe dobrze jest w wielu przypadkach powierzyć fachowcom, którzy znają się na renowacji i naprawie łódek. Samodzielne wykonywanie remontu łodzi nie zawsze jest dobrym pomysłem – owszem, może sprawdzi się w przypadku małej łódeczki, ale niekoniecznie na dużych jednostkach, które wymagają profesjonalnych prac.

spacer

Odpowiedz