industry-g31835980c_640 (1)

Bezpieczeństwo pracy – jak właściwie o nie zadbać?

Wykonywanie obowiązków zawodowych wiąże się z mniejszymi lub większymi zagrożeniami w zależności od stanowiska. Najmniej wypadkowa wydaje się praca biurowa, o wiele poważniejsze zdarzenia mogą nam się przytrafić w magazynach, na halach produkcyjnych, a także w pracy na wysokościach. Aby ograniczyć ryzyko wypadków, konieczna jest nie tylko znajomość przepisów BHP, ale również korzystanie ze wszelkich środków ochrony i zabezpieczeń.

Każdy pracownik, który rozpoczyna pracę na dowolnym stanowisku, powinien przejść szkolenie BHP, na którym pozna zasady pracy, zachowania bezpieczeństwa, a także wszystkie przepisy związane z bezpieczeństwem i higiena pracy nie tylko w danym zakładzie, ale również obowiązujące w ramach Kodeksu Pracy. Przed rozpoczęciem wykonywania obowiązków zawodowych pracownik musi również zostać wyposażony we wszystko, co jest niezbędne dla bezpiecznej pracy. Musi o to zadbać pracodawca, a podwładny nie ma obowiązku z własnej kieszeni kupować odzieży ochronnej czy jakichkolwiek innych środków ochrony osobistej.

Bezpieczeństwo wymaga dobrego planu

męski t-shirt wranglerPlan bezpiecznej pracy i szczegółowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa powinny znajdować się w każdym zakładzie pracy, bez względu na jego specyfikę, branżę czy rodzaj wykonywanej działalności. Nawet w przestrzeni biurowej może być bowiem sporo zagrożeń jeśli nie dla życia, to na pewno dla zdrowia pracowników. W takich miejscach zwykle jednak obowiązuje zachowanie ostrożności oraz pilnowanie przepisów, nie ma jednak konieczności chociażby noszenia odzieży roboczej czy innych zabezpieczeń. W przypadku pracy na produkcji czy na magazynie konieczne jest już bardziej zaawansowane zabezpieczenie. Wielu wypadków przy pracy nie da się uniknąć, można natomiast zminimalizować ryzyko poważnych uszkodzeń ciała i zagrożenia dla zdrowia. Pracownik wyposażony w odpowiednią odzież ochronną, robocze obuwie, kask, gogle ochronne czy maseczki na pewno będzie czuł się bardziej bezpieczny.

Jak kupować odzież BHP?

Odzież BHP powinna być przede wszystkim solidnie wykonana z trwałych, wytrzymałych i odpornych materiałów. Pamiętajmy, że nie są to ubrania, których używamy w zwykłych, codziennych warunkach, a często w miejscach, gdzie warunki są szczególnie trudne, jest spore zapylenie, narażenie na działanie substancji chemicznych, znaczny chłód czy też praca na wysokościach. Potrzebne są nie tylko dobre ubrania, ale również wszelkie inne zabezpieczenia, dzięki którym pracownicy będą mogli pewnie i bezpiecznie wykonywać swoją pracę. W poszukiwaniu dobrej odzieży ochronnej, a także wszelkich innych form zabezpieczenia podczas wykonywania obowiązków zawodowych, warto znaleźć sprawdzony sklep bhp, w którym można znaleźć wszystko, co jest niezbędne dla zabezpieczenia pracowników. Na odzieży ochronnej i innych akcesoriach nie należy oszczędzać – wręcz przeciwnie, warto stawiać na produkty jak najwyższej jakości. Tylko wtedy będzie można mieć pewność, że będą trwałe i wytrzymałe, a także że nie trzeba będzie ich zbyt często wymieniać.

Polecamy:
Jak wybrać dobre opony?

spacer

Odpowiedz