alexander-andrews-A3DPhhAL6Zg-unsplash

Budujemy dom – co powinno stanąć na placu budowy jako pierwsze?

Budowa domu to jednocześnie pierwszy i ostatni etap marzeń o budowie domu. To dopiero pierwszy krok w powstawaniu całego budynku, ale jednocześnie wieńczy on wiele miesięcy czy nawet lat przygotowań – oszczędzania, zdobywania kredytu, kupowania działki, tworzenia projektu czy szukania odpowiedniej ekipy budowlanej. Zanim jednak budowa ruszy pełną parą, warto odpowiednio wyposażyć plac budowy.

Na placu budowy początkowo nie ma kompletnie nic. Choć jednym z pierwszych elementów jest budowa fundamentów oraz podciągnięcie instalacji elektrycznych czy wodociągowych, na początku nawet prądu i wody nie ma. Na plac budowy dobrze jest więc dostarczyć sporą ilość wody, która jest niezbędna do wykonywania różnych prac budowlanych, przede wszystkim murarskich. To, ile wody będzie konieczne, jest w dużej mierze zależne od tego, jaki rodzaj prac budowlanych będzie się odbywał w trakcie realizacji budynku. Najlepiej jest zainwestować w duży zbiornik na wodę, która będzie służyła pracom budowlanym, ale również ekipie budowlanej do celów bytowych czy sanitarnych.

Prąd na placu budowy

Wiele prac w czasie realizacji obiektu powstaje przy użyciu elektronarzędzi, które potrzebują dostępu do prądu. Niestety, nie zawsze jest możliwe podpięcie się na terenie działki i trzeba prąd ciągnąć z dalszych miejsc. W tej kwestii może przydać się listwa zasilająca, dzięki której można jednocześnie podpiąć kilka pracujących urządzeń. Prąd na budowie pozwala na szybkie i sprawne wykonywanie wszystkich prac, których wykonanie bez elektronarzędzi byłoby zdecydowanie trudniejsze i bardziej skomplikowane. Na placu budowy powinny również się znaleźć toalety przenośne dla ekipy budowlanej, a także miejsca na składowanie materiałów czy maszyn. Najlepiej, aby cały plac był odpowiednio wygrodzony i zabezpieczony przed wejściem osób niepowołanych. Można również wynająć przyczepę czy barakowóz, które posłużą do bezpiecznego przechowywania sprzętu czy niektórych materiałów.

Poszczególne prace dobrze zaplanowane

Na placu budowy powinien panować przede wszystkim ład i porządek, a wszystkie prace powinny być wykonywane zgodnie z planem, projektem budowlanym i pod fachowym okiem kierownika budowy. Ekipa budowlana nie ma bowiem wolnej ręki i musi pracować zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami i założeniami. Jeśli budujemy dom i zależy nam na tym, aby wszystkie etapy realizacji inwestycji przebiegały bez większych problemów, dobrze jest regularnie odwiedzać plac budowy, sprawdzać, jak postępują prace, a także na bieżąco dbać o wszystkie potrzeby zgłaszane przez ekipę budowlaną. Chodzi tu między innymi o dostarczanie kolejnych partii materiałów. Lepiej, jak materiały poczekają sobie gdzieś w zabezpieczonym miejscu, niż gdyby ekipa budowlana miała czekać na dostarczenie materiałów. Najczęściej właśnie z takich drobnych kwestii biorą się później dużo bardziej poważne opóźnienia w realizacji obiektu.

spacer

Jeden komentarz do wpisu “Budujemy dom – co powinno stanąć na placu budowy jako pierwsze?

  1. Ireneusz

    Zdecydowanie jednym z pierwszych podejmowanych działań jest wybór odpowiednich elektronarzędzi. Jeśli samodzielnie planujemy budować, to można coś pożyczyć od znajomego, albo skorzystać z płatnej wypożyczalni elektronarzędzi. Wiele narzędzi przydatnych na codzień na budowie nie jest drogich, na przykład takie szlifierki https://domitech.pl/szlifierka. Różne typy szlifierek mogą być wykorzystywane przy różnych czynnościach na budowie.

Odpowiedz