20220902162922_download

Chińskie znaczki pocztowe – jaką historię kryją?

Chińskie znaczki pocztowe od lat są chętnie zbierane przez zafascynowanych filatelistów. Jaka historia kryje się za najbardziej poszukiwanymi okazami z Chin? Czy warto kolekcjonować te piękne chińskie grafiki?

Wartość znaczków pocztowych z Chin

Chiny jako druga gospodarka na świecie, zarówno swoją walutą jak i wartością emisyjną znaczków pocztowych przewyższa wiele krajów. Chińskie znaczki pocztowe stały się dla filatelistów tym, czym kiedyś były szwajcarskie egzemplarze. Chińska Poczta dostrzegła ten trend, i chętnie wydaje nowe serie znaczków pocztowych, związane z kulturą, polityką lub przyrodą Chin. Najchętniej poszukiwane są jednak starsze okazy, powiązane nierozerwalnie z historia Chińskiej Republiki Ludowej.

Nacenniejsze chińskie znaczki

Przed rewolucją kulturalną, znaczków pocztowych produkowano w Chinach mnóstwo i nikt nie przywiązywał do nich wielkiej wagi. Jednak podczas rewolucji wiele z tych egzemplarzy bezpowrotnie zniszczono. Najbardziej poszukiwane są obecnie znaczki z lat 1966 – 1976. Również wcześniejsze okazy osiągają zawrotne sumy na aukcjach. Znaczki z lat 60. i wczesnych 70. XX wieku Chińczycy chętnie przypinali sobie do ubrań, ponieważ widniały na nich podobizny Mao oraz jego złote myśli. Dlatego wiele znaczków uległo uszkodzeniu, dziś zaś są bezcenne.

Współcześnie emitowane w Chinach

Wśród bardziej współcześnie wydawanych znaczków znajdziemy starannie zaprojektowane egzemplarze nawiązujące do bogatej chińskiej kultury. Na przykład na znaczkach z 1992 roku Chińska Poczta uwieczniła wizerunek Buddy w czterech wersjach. Znajdziemy też liczne nawiązania do tradycyjnych chińskich obrazów oraz pięknej porcelany.

Na uwagę zasługują znaczki wydawane z okazji zmieniającego się roku, zwykle w limitowanej edycji. Tak wydano okazy w 2015 roku, w celu uczczenia rozpoczęcia Roku Barana. W roku 2010, przy rozpoczynającym się Roku Świni, wyemitowano znaczki o smaku i zapachu ulubionej przez Chińczyków wieprzowiny w sosie słodko-kwaśnym. Jak widać, każdy filatelista może liczyć na oryginalne egzemplarze w swojej kolekcji, o ile tylko zwróci swoje oczy na Daleki Wschód.

Jak rozpocząć kolekcję?

Najłatwiejszym i najbezpieczniejszym sposobem otwarcia klasera pełnego chińskich znaczków pocztowych jest skorzystanie z usług sprawdzonego dostawcy na znaczkopol.pl/kraj/chiny. To pełen wybór znaczków z każdego dziesięciolecia XX i XXI wieku, dodatkowymi opcjami filtrowania – bez kleju, czyste lub z podlepką. Bez problemu znajdziesz tu także karty pocztowe i koperty stemplowane. Zacznij swoją kolekcję od znaczków z dalekich Chin.

spacer

Odpowiedz