02

Ciekawe fakty o drewnie: co warto wiedzieć?

Drzewa, podczas rozwoju ludzkości, spełniały wiele różnych funkcji. Jedną z nich było wykorzystanie tego surowca do budowy domów. Jakie ciekawe fakty można odkryć o drewnie w zakresie budownictwa? Oto kilka z nich.

Dlaczego ludzie wybierają drewno?

Drewno jest wykorzystywane jako materiał budowlany od wielu lat, jednak dopiero teraz ludzie zaczynają zauważać jego niezwykłe zalety – w dzisiejszych czasach domy z drewna są bardzo popularne. Ten naturalny surowiec zapewnia innowacyjność, szybkość, oszczędność kosztów i zasobów, zdrowie i dobre samopoczucie oraz stanowi niskoemisyjną, przyjazną dla środowiska alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Co więcej można dodać? Oto 10 ciekawych faktów na temat drewna, które warto znać:

  1. Naturalny izolator

Z racji tego, że drewno posiada zdolność gromadzenia pęcherzyków powietrza wewnątrz swojej struktury, to działa jak naturalna bariera przed warunkami zewnętrznymi. Tym sposobem, w domu z drewna latem jest chłodno, a zimą ciepło.

  1. Energooszczędny

Drewno wykazuje się dużą wydajnością energetyczną. Dzieje się tak, ponieważ ten materiał budowlany posiada niezwykłe właściwości izolacyjne. To właśnie dzięki nim oszczędność na ogrzewaniu drewnianego domu może sięgać nawet do 60% w okresie grzewczym.

  1. Przyjazny dla środowiska

Drewno jest jednym z najbardziej zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska materiałów budowlanych. Wynika to z tego, że ten naturalny surowiec absorbuje dwutlenek węgla; podlega recyklingowi; oraz może być wykorzystany jako biopaliwo.

  1. Redukuje ślad węglowy

Drewno jest częścią natury i jako materiał budowalny nie jest w żaden sposób wytwarzane w procesie produkcyjnym. Dzięki temu, ten naturalny surowiec nie przyczynia się do emisji dwutlenku węgla.

  1. Odporny na prąd

W rzeczywistości, drewno nie posiada w swojej strukturze wolnych elektronów, co znaczy, że nie przewodzi prądu. Pod warunkiem, że ten surowiec nie jest wilgotny, to można śmiało powiedzieć, że drewno jest izolatorem elektryczności.

  1. Korzystny termicznie

W porównaniu z betonem, stalą czy murem, drewno ma niższą przewodność cieplną i idealnie nadaje się do energooszczędnego projektowania. Jako naturalny izolator zapewnia (nawet w najmroźniejszym klimacie) ciepłe i wygodne warunki życia.

  1. Dobry akustycznie

Drewno w znacznym stopniu poprawia akustykę budynku. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom izolacyjnym, drewno zmniejsza hałas oraz echo. Ten naturalny surowiec tłumi i kontroluje dźwięk, dlatego w drewnianym domu panuje cisza i spokój.

  1. Lekki

Drewno cechuje się niezwykłą lekkością, co sprawia, że budowa drewnianego domu zajmuje mało czasu. Co więcej, dzięki temu, że domy z drewna są lekkie, można je łatwiej przetransportować w dowolne miejsce, a w przypadku uszkodzenia jakiejś części łatwiej jest ją wymienić na nową.

  1. Odporny na utlenianie

Drewno, w przeciwieństwie do metali, jest odporne na utleniane. Ten materiał jest chroniony przed procesem utleniania (znaną przyczyną uszkodzenia metali), dlatego domy drewniane mają dłuższą żywotność.

  1. Estetyczne

Drewno jest naturalnym surowcem, a wszystko, co pochodzi z natury jest piękne. Tak jak wiele jest rodzajów drzew, tak wiele jest dostępnych kolorów i wzorów drewna. Ponadto, ten materiał potrafi wprowadzić każdego w niezwykły nastrój.

Ogólnie rzecz biorąc, drewno i wpływ, jaki przez lata wywarło na życie ludzi jest dość fascynującą kwestią. Rozmaite i wyjątkowe walory tego naturalnego surowca sprawiają, że w dzisiejszych czasach drewniane domy są rzeczą niezwykle pożądaną.

spacer

Odpowiedz