Kominki elektryczne naśladują ogień opalany drewnem z efektami płomienia i żarzącym się żarem, które są tworzone przez żarówki, które są umieszczone wewnątrz zestawu kłód. Mogą być instalowane praktycznie wszędzie, ponieważ nie wymagają komina ani systemu wentylacyjnego i nie wytwarzają prawdziwego płomienia, więc nie wymagają żadnych odstępów od materiałów palnych, takich jak meble i zasłony. Nadają się też na jacht, czy statek.
Kominki elektryczne wymagają po prostu wtyczki i ściany, aby zacząć zapewniać natychmiastowe ciepło i atmosferę. Są doskonałym wyborem, gdy brakuje miejsca na kominek opalany drewnem lub gazem, dla tych, którzy chcą wygodnego, niewymagającego konserwacji ciepła i romantycznego blasku kominka. Zwykle są również ogólnie tańsze niż tradycyjne kominki, co czyni je popularną opcją dla tych, którzy są świadomi swojego budżetu i rosnących rachunków za ogrzewanie domu.
Jak działają kominki elektryczne?
Kominki elektryczne składają się z dwóch kluczowych elementów. Posiadają sekcję nagrzewnicy zawierającą wentylator i elementy grzejne oraz sekcję z efektem płomienia elektrycznego. Większość ma oddzielne przełączniki, które pozwalają na obsługę ich w trzech różnych trybach. Jeśli chcesz cieszyć się pięknem i prezentacją płomienia bez ciepła, jest tylko płomień, bez opcji ogrzewania. Dostępny jest również efekt płomienia z opcją ogrzewania na ciche, chłodne noce, kiedy potrzebujesz zarówno ciepła, jak i efektów wizualnych kominka elektrycznego. Kominki elektryczne naścienne bądź innego typu mogą być również eksploatowane z opcją tylko ogrzewania bez efektu płomienia.
Instalacja kominkowa
Instalacja kominka elektrycznego może być tak prosta, jak samo umieszczenie kominka w wybranym miejscu i podłączenie go do istniejącego gniazdka elektrycznego. Należy jednak podłączyć kominek elektryczny do gniazdka samodzielnie za pomocą specjalnego wyłącznika lub bezpiecznika. Podłączenie kominka elektrycznego do gniazdka elektrycznego, które dzieli jeden wyłącznik automatyczny lub bezpiecznik z kilkoma innymi gniazdami i oprawami oświetleniowymi, może spowodować przeciążenie obwodu i wyzwolenie wyłącznika, co może stworzyć zagrożenie bezpieczeństwa.
Przed podłączeniem kominka elektrycznego do gniazdka w domu upewnij się, że nie jest on podłączony do tego samego obwodu, co inne istotne urządzenia lub światła. Jeśli wymagane jest nowe gniazdko i okablowanie z dedykowanego wyłącznika lub bezpiecznika w panelu elektrycznym, może być konieczne skonsultowanie się z licencjonowanym elektrykiem. Jeśli kominek elektryczny jest odmianą okablowaną na stałe, wymagany będzie nowy wyłącznik automatyczny i okablowanie. Nigdy nie podłączaj kominka elektrycznego do przedłużacza i zawsze postępuj zgodnie z instrukcją obsługi producenta.
Konserwacja kominka elektrycznego
Jedną z najbardziej atrakcyjnych cech kominków elektrycznych jest to, że wymagają bardzo niewielkiej konserwacji. Od czasu do czasu będziesz musiał wymieniać żarówki w zestawie kłód, gdy się przepalą, i może wymagać okresowego odkurzania, ponieważ zbiera kurz. Nic więcej!