houses-5432876_640

Co zwiedzić w Holandii w 7 dni?

Jeśli chodzi o Holandię nie jest to zbyt duży kraj, ale ma nam dużo do zaoferowania jeśli chodzi o turystykę. Mieszkają tam otwarci ludzie i jest tam naprawdę relaksowa atmosfera. Spotkasz się tam z pięknymi wsiami, zwiedzisz średniowieczne zamki, są tam też gigantyczne budowle wodne, porty, wiatraki, kwiaty, plaże, wysokie wydmy i wspaniałe parki rozrywki. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Koniecznie odwiedź stolicę

Amsterdam to Europejskie centrum liberalizmu i awangardy. To kulturowe centrum Holandii ze swoim teatrem, orkiestrami, muzeami, galeriami, dwoma muzeami i wieloma szkołami wyższymi. Stolica, w której stare tradycje żyją w harmonii z dystryktem czerwonych latarni i oparów marihuany. Amsterdam jest miastem młodych ludzi: studentów i młodych turystów. Przyciąga ich tam przede wszystkim atmosfera letnich imprez pod gołym niebem, przytulnych pubów i klubów, oraz niezwykła otwartość i serdeczność. Jest często nazywana europejską stolicą tolerancji. Oprócz zapalenia sobie jointa na legalu, stolica ma też do zaoferowania dla bardziej wymagających turystów. Miejscem, które zdecydowanie powinniście zobaczyć to muzeum Van Gogh’a lub Rijksmuseum ze zbiorami przepięknego malarstwa niderlandzkiego. Będąc w Amsterdamie uważaj na rowery! Jest ich jakieś 900 tysięcy, a to znacznie więcej niż liczba mieszkańców miasta.

Kilka faktów o Amsterdamie:

Amsterdam liczy 51 muzeów

Do frytek jest zazwyczaj 12 sosów do wyboru. Przez amsterdamczyków są nazywane ‘patat’. Puby serwują alkohol do czwartej rano. Popularną przekąską jest holenderski ser w kostkach z musztardą (kaas blokjes met mosterd).

W żargonie amsterdamczyków powszechnie używanym przezwiskiem centrum miasta jest “Mokum” co w hebrajskim znaczy “miasto”. Mokum zwany jest także Tel Aviv w Izraelu.

Na historię Amsterdamu bardzo mocno wpłynęli Żydzi zamieszkujący to miasto od wieków. Klub sportowy Ajax jest z pochodzenia klubem żydowskim. Szlifierzami diamentów byli Żydzi i wiele słów w języku holenderskim a szczególnie w amsterdamskim pochodzi z hebrajskiego. Nawet samo miasto nazywają Amsterdamczycy z żydowska “Mokum”, także bardzo często używanym słowem jest hebrajski “mazzel” co oznacza “na szczęście” przy pożegnaniu.

 

Amsterdamskie domy stoją na dębowych palach wbitych głęboko w podmokły, bagnisty grunt jakim kiedyś obszar Amsterdamu był. Sam tylko Pałac Królewski na placu Dam stoi na 13.659 palach!

Stolica to nie wszystko

O stolicy Holandii można by się było długo rozpisywać, ale nie ma sensu, to po prostu trzeba zobaczyć i przeżyć! Oprócz stolicy, Holandia ma nam do zaoferowania o wiele więcej. Postaram się pokrótce opisać kilka miast i miejsc, które warto odwiedzić:

  • Rotterdam – Rotterdamczycy twierdzą, że jest to miasto/port zarabiający na Holandię. Stało się to powodem awersji do Amsterdamczyków, którzy ich zdaniem żerują na ciężkiej pracy stoczniowców. Dziś miasto, to niewątpliwie najnowocześniejsza architektura kraju. Nowoczesne wiszące mosty, główna ulica handlowa- Coolsingel z dużymi domami towarowymi z najbardziej szykownym Bijenkorf i drapaczami chmur. Co roku w pierwszy weekend września odbywają się tak zwane dni otwarte portu rotterdamskiego (Open Dagen) z ogromem marynistycznych atrakcji, można wybrać się na przejażdżkę po jednym z największych portów świata.
  • Haga (Den Haag) – polityczna stolica Holandii. Jest to siedziba rządu, parlamentu i  Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Zamieszkuje tutaj również sam król Willem-Alexander.
  • Scheveningen – dawna wioska rybacka, która dziś jest nowoczesnym kurortem nadmorskim. Jest to największe morskie kąpielisko w Holandii.
  • Pola tulipanów
  • Kinderdijk – najładniejsze wiatraki, miejsce wpisane na listę ŚWIATOWEGO  DZIEDZICTWA UNESCO
  • Skansen Zaanse Schans
  • Park Keukenhof – tulipanowe szaleństwo
  • Fajanse z Delf
  • Marken – Bajkowa rybacka wioska
  • Edam – Malownicze miasto, z którego pochodzi ser Edam

 

Czym poruszać się po Holandii jeśli jedziesz busem?

Jeśli granicę przekroczysz dzięki firmie oferującej busy do Holandii nie musisz przejmować się transportem wewnątrz kraju. Komunikacja publiczna w Holandii jest na bardzo rozwiniętym poziomie. Spotkamy nowoczesne pociągi, które  korzystają z energii odnawialnej, autobusy jak i również tramwaje. W niektórych miastach skorzystamy także z metra. Komunikacja w całej Holandii przeszła na system OV-chipkaart, co oznacza karty chipowe dla publicznego transportu. Kupując bilet pojedynczy czy czasowy, tak naprawde kupujemy kartę czipową do jednorazowego użytku. Jeśli planujesz dłużej zostać w Holandii warto wyrobić spersonalizowaną kartę z naszym zdjęciem oraz danymi, dzięki czemu w razie kradzieży czy zgubienia, możemy ją zablokować i odzyskać środki.

 

spacer

Odpowiedz