34ca578956a6bb3682e6072c18b91ec4

Czy marynarze też muszą dbać o wzrok?

Marynarz to członek ekipy załogi jednostki pływającej. Wydaje się, że zawód ten jest na wymarciu, jednak marynarzy ciągle przybywa. W związku z odpowiedzialnością wykonywania tego zawodu, potrzebnych jest wiele umiejętności i predyspozycji. W tym dobry wzrok. Można zadać pytanie – czy to konieczne, by wyniki badań marynarzy były nieskazitelne? Tak.

Międzynarodowe Świadectwo Zdrowia

Dokument, który potwierdza zdolność zdobywania zawodu marynarza i późniejszą możliwość wykonywania pracy, to Międzynarodowe Świadectwo Zdrowia. Zdobycie go obowiązuje każdego marynarza. Człowiek poddawany jest wielu badaniom, które mają na celu wyeliminowanie obecności chorób, schorzeń, wad mogących negatywnie wpływać na jakość pracy wykonywanej przez marynarza. Jedną z takich chorób jest wada wzroku, która w przypadku pracy na morzu jest szczególnie niebezpieczna. Pomimo braku możliwości zarażenia się tym problemem (jak w przypadku chorób zakaźnych), osoba nieposiadająca pełni możliwości wzrokowych może wystawiać załogę na niebezpieczeństwo, nie wykonując swojej pracy poprawnie. A jak wiadomo, drobne błędy zdarzające się w trakcie rejsu mogą przynieść katastrofalne skutki.

Lekka wada

Jednakże dopuszczalna jest obecność drobnej wady w przypadku pracy na morzu. Istnieją odpowiednie regulacje, które odpowiadają marynarzom z konkretnym stażem: osoby, które pracują na jednostce pływającej mogą maksymalnie posiadać wadę 1,3; a osoby, dla osób pracujących ponad 10 lat maksymalna wada wynosi 1,6. Nie oznacza to jednak tego, że każdy posiadający taką wadę może pracować na wodzie. Należy wykazać, że wada się nie pogłębia i w najgorszym przypadku pozostanie w miejscu, a w lepszym zostanie wyleczona lub skorygowana. Oczywiście osoba posiadająca wadę musi mieć odpowiednie soczewki lub okulary, których celem będzie poprawa wzroku marynarza.

Dlaczego?

Ostrość wzroku i poprawne widzenie jest niezbędne w przypadku pracy marynarza. Liczne obowiązki marynarzy wymagają dobrych predyspozycji – np. wykonywanie drobnych napraw sprzętu pokładowego czy wykonywanie manewrów. Wyobraźnia pozwala na przewidywanie ogromnych negatywnych skutków, które pojawią się w przypadku nieodpowiednio wykonywanych napraw, nieodpowiednio przeprowadzonej konserwacji czy nieodpowiedniej obserwacji terenu wokół statku. W takich przypadkach jednostka pływająca może zostać wystawiona nawet na uszkodzenie i zatopienie.

Jak dbać?

Marynarze muszą dbać o swój wzrok. Odpowiednio przeprowadzona profilaktyka zmniejszy szanse nadwyrężenia swojego wzroku. Przede wszystkim każdy z marynarzy powinien regularnie odwiedzać okulistę, który na bieżąco potwierdzać będzie stan wzroku. Żeby zapobiec wadom wzroku, należy unikać przemęczania oczu i częstej pracy przed urządzeniami elektronicznymi. Również odpowiednia dieta korzystnie wpływa na kondycję wzroku – spożywanie pokarmów zawierających dużą ilość witaminy A, C oraz E, a także cynku poprawi jakość wzroku. Konieczna jest także aktywność fizyczna – wzmacnia ona organizm, który staje się odporniejszy nawet na choroby oczu.

Artykuł opracowano przy współpracy z Centrum Medycznym Mavit – operacja zatok

spacer

Jeden komentarz do wpisu “Czy marynarze też muszą dbać o wzrok?

  1. Łukasz

    Dbanie o wzrok z pewnością jest ważne ale myślę, że marynarz wypływający na daleki rejs powinien także zadbać o uzębienie bo na morzu z usługami dentystycznymi może być problem. U nas w mieście jest gabinet stomatologiczny kraków, w którym osobiście się leczę przed każdym dłuższym wyjazdem. Polecam wszystkim taką praktykę. Po co się potem męczyć w drodze?

Odpowiedz