Przechwytywanie

Czy witaminy na porost są skuteczne

Witaminy i minerały odgrywają ważną rolę w rozwoju i zachowaniu komórek – w tym komórek na skórze głowy, które wytwarzają włosy. Jeśli zaczniesz zauważać przerzedzanie się włosów, być może słyszałaś o różnych minerałach i witaminach na włosy, które mają zapobiegać lub spowalniać ten proces.

Czy zatem witaminy na wypadanie włosów działają, kiedy mogą się przydać i czy są najlepszą opcją? Jakie są najczęstsze witaminy na wypadanie włosów?

Udaj się do dowolnego sklepu ze zdrową żywnością, a prawdopodobnie znajdziesz szeroką gamę witamin, które mówią, że mogą pomóc w wypadaniu włosów. Chociaż sceptycyzm wobec tych produktów jest rozsądny, istnieją pewne dowody sugerujące, że niektóre witaminy mogą w pewnych okolicznościach odgrywać rolę w przeciwdziałaniu wypadaniu włosów. Badania wydają się wskazywać, że przyjmowanie suplementów witaminy D, żelaza i witaminy C może pomóc zmniejszyć wypadanie włosów.

Jest też wiele innych witamin i minerałów, które rzekomo przeciwdziałają wypadaniu włosów, ale dowody sugerujące, że są skuteczne, są mniej jednoznaczne. Obejmują one:

    • Cynk
    • Ryboflawina
    • Kwas foliowy
    • Witamina b12

Wreszcie, co gorsza niż nieskuteczna, wykazano, że witamina A przyczynia się do wypadania włosów – więc powinieneś unikać tego!

Nauka stojąca za witaminami na porost włosów

Utrata włosów może czasami wystąpić z powodu niedoboru minerałów lub witamin lub dlatego, że pacjent cierpi na określoną chorobę lub schorzenie. Na przykład łysienie androgenowe i łysienie telogenowe – to dwa z najczęstszych rodzajów wypadania włosów u mężczyzn, a badania wydają się wskazywać, że przyjmowanie niewielkiej ilości witaminy D może pomóc w tych schorzeniach. Te schorzenia można również złagodzić, przyjmując witaminę C, która pomaga chronić komórki.

Jak wspomniano powyżej, istnieje wiele twierdzeń na temat innych witamin na porost włosów, jednak obecnie nauka nie jest jednoznaczna na temat ich działania. Z pewnością możesz spróbować je zażywać – a niektórzy przysięgają, że używają minerałów i witamin do wzrostu włosów – ale dowody naukowe na ich skuteczność są ograniczone.

Czy naprawdę potrzebujesz suplementów witaminowo-mineralnych?

Od dawna kontrowersje dotyczą branży suplementów mineralnych i witaminowych oraz tego, czy jej produkty naprawdę działają. Argumentem przeciwko temu sektorowi jest to, że dopóki stosujesz zdrową, dobrze zbilansowaną dietę, otrzymasz wszystkie witaminy i minerały, których potrzebuje Twój organizm z pożywienia. Tutaj dowiesz się więcej: https://naturalab.edu.pl/witaminy-na-porost-wlosow/.

Możliwe więc, że wszystkie pieniądze, które wydawane są na dodatkowe minerały i witaminy, zostaną zmarnowane. Istnieje argument przemawiający za tym, że twoje ciało będzie wykorzystywać tylko te witaminy i minerały, których potrzebuje, a resztę wydalać (poprzez regularne funkcje organizmu, takie jak oddawanie moczu lub pocenie się).

Jeśli zaczniesz zauważać szybkie wypadanie włosów, z dużymi kępkami włosów wypadającymi w ciągu zaledwie kilku dni, ważne jest, aby jak najszybciej udać się do lekarza rodzinnego. Przyjmowanie suplementów witaminowych lub mineralnych nie pomoże w tego rodzaju problemie.

spacer

Odpowiedz