Zdjęcie do artykułu nr 17

Czym jest tampondruk?

Każdy z nas zapewne spotkał się z pojęciem poligrafii. Poligrafia pośrednio występuje w innych dziedzinach, np.: w marketingu, gdzie materiały związane z drukiem występują regularnie i mają stałe miejsce wśród innych metod promocji. Jednakże kiedy zlecamy wykonanie druku to poligrafia zaczyna dotyczyć nas w sposób bezpośredni. Zaznajamiamy się z pojęciami takimi jak druk offsetowy czy druk cyfrowy. Zaczynamy kojarzyć takie pojęcia jak gramatura materiału czy CMYK, jednakże bardzo często spotykanym pojęciem jest także tampondruk.

Tampodruk jest to technika druku, którą zaliczamy do technik druku wklęsłego występującego bardzo często w grafice czy w poligrafii. Tampodruk to metoda druku pośredniego i polega na tym, że farbę nakłada się za pomocą specjalnego stempla nazywanego tamponem. Za pomocą tamponu możliwy jest druk na powierzchniach, które mają nierówną strukturę, a także na takich materiałach jak guma, metal czy szkło. Tampodruk wykorzystywany jest do nanoszenia napisów na takie rzeczy jak ołówki, długopisy, kredki, a nawet na części samochodowe. Napisy wykonane za pomocą tampodruku możemy spotkać także na sprzętach RTV i AGD.

eko druk warszawaDo wykonania tampodruku będziemy potrzebować tamponiarki, matrycy, tamponu i farby. Tamponiarki możemy podzielić na trzy kategorie: ręczną, automatyczną i półautomatyczną. Ręczna charakteryzuje się tym, że zazwyczaj jest jednokolorowa i umożliwia naniesienie na materiał tylko jednego koloru. Z kolei tamponiarki automatyczne pozwalają na naniesienie do dwunastu kolorów jednocześnie na materiał. Charakterystyczne jest także to, że niektóre tamponiarki mogą mieć otwarty kałamarz. W kwestii matryc rozróżniamy metalowe szlifowane lub polimerową płytkę, na którą wcześniej został naniesiony wzór do wydrukowania. W opinii specjalistów lepiej sprawdza się matryca metalowa, ponieważ jest nie tylko trwalsza, ale także można wykorzystać ją z dwóch stron. Farby używane do tampodruku wytwarzane są w oparciu o wzornik RAL i Pantone. Dzięki temu gadżety z napisem tampodrukowym są nie do zdarcia. Ponadto, farby tampodrukowe są tanim materiałem, który umożliwia znakowanie dużej ilości rzeczy.

Tampodruk przebiega według kilku kroków. Najpierw matryca jest pokrywana farbą. Kolejnym krokiem jest usunięcie nadmiaru farby za pomocą rakli. Trzeci krok stanowi dociśnięcie tamponu do płytki wzorcowej. Ostatnim ruchem w tampodruku jest ostateczne osadzenie farby na materiale.

Pamiętajmy, że aby nasz tampondruk wyszedł perfekcyjnie musimy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim dopilnujmy, aby sprzęt, na którym pracujemy był zbudowany z wysokiej jakości materiałów. Jeśli zlecamy komuś wykonanie tampondruku to sprawdźmy dokładnie naszego zleceniobiorcę. W przypadku samodzielnego wykonywania tampodruku dopilnujmy, żeby dobrać odpowiedni rozmiar tamponu do nawierzchni, na której będziemy drukować. Następnie dobrze dobierzmy matrycę do całości. Finalnie skupmy się na odpowiednim doborze farby do reszty rzeczy, bowiem to ona będzie odpowiadała za to, jak będzie wyglądał efekt końcowy.

Więcej informacji

Dowiedz się więcej o metodzie tampodruku i tamponiarkach – wejdź na stronę http://www.tampo.pl/ i sprawdź ofertę

spacer

Odpowiedz