rachunki w firmie

Dlaczego warto korzystać ze wsparcia biura rachunkowego?

Czy biuro rachunkowe sprawdza się w przypadku mikro i małych przedsiębiorstw? Dlaczego warto korzystać z usług profesjonalnej księgowej?

Właściciele mikro lub małych firm mogą uważać, że wynajęcie biura rachunkowego niepotrzebnie zwiększy koszty prowadzenia działalności. Przecież żona, mąż lub ktoś z rodziny może z powodzeniem rozliczać kilka czy kilkanaście faktur w miesiącu. Jakie są jednak korzyści wynajęcia biura? I czy rzeczywiście korzystanie z takich usług generuje niepotrzebne koszty?

Pomoc biura rachunkowego w zakładaniu firmy

Wsparcie profesjonalnej kancelarii rachunkowej zaczyna się już na etapie zakładania firmy. Każdy kto przechodził przez proces rejestracji firmy i składania wszystkich dokumentów z tym związanych wie, że pomoc osoby doświadczonej i kompetentnej jest na wagę złota. Biura rachunkowe chętnie oferują taką pomoc bezpłatnie, pod warunkiem, że zwiążemy się z nimi umową na prowadzenie księgowości. Takie wsparcie zdecydowanie zmniejsza stres i pomaga z większą pewnością przejść cały proces.

Dlaczego warto wynająć profesjonalne biuro rachunkowe?

Kiedy już założymy firmę może się wydawać, że comiesięczne rozliczanie kilku czy kilkunastu dokumentów wcale nie jest trudnym zadaniem. Jeśli nie zatrudniamy pracowników i nie mamy dużo faktur, to ktoś z rodziny może poprowadzić naszą księgowość. Oczywiście, że może. Jednak czy rzeczywiście zaoszczędzimy na kosztach?

Biuro rachunkowe podpisuje pełnomocnictwo na reprezentowanie naszej firmy w urzędzie skarbowym i ZUS-ie. Zajmuje się wszelkimi dokumentami i ich rozliczeniem. W takiej sytuacji nie musimy martwić się prawidłowość wypełnionych deklaracji, o komunikację z urzędami itd. Księgowa przypomina także o terminach wpłat, co dla wielu może się okazać prawdziwym błogosławieństwem. Pamiętajmy też, że koszty związane z prowadzeniem księgowości są proporcjonalne do ilości dokumentów, które trzeba co miesiąc rozliczyć. Jeśli więc prowadzimy mniejsza firmę, to koszty wynajęcia księgowej będą mniejsze.

Warto również wziąć pod uwagę fakt, że działalność firmy się rozwija i z biegiem czasu możemy potrzebować zatrudnić ludzi na umowę o dzieło, zlecenie czy też na etat. W takich sytuacjach księgowa dysponuje odpowiednią wiedzą i może doradzić jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze.

Doradztwo i pomoc w nieprzewidzianych sytuacjach

Nasza firma może stanąć w obliczu różnych wyzwań. Przykładem może być obecna sytuacja, kiedy to wiele firm korzysta ze wsparcia rządu w ramach tarcz antykryzysowych. Właściciele firm, którzy zatrudniają biuro rachunkowe, mają ułatwioną sytuację. Księgowa czuwa nad obrotami firmy i na bieżąco informuje o możliwości skorzystania z konkretnych programów wsparcia oraz pomaga w przygotowaniu wniosków itd. Jest to bardzo pomocne zwłaszcza, gdy sytuacja jest trudna i niejednoznaczna.
Przepisy związane z podatkami i sposobem rozliczania się z urzędami często ulegają zmianom. Dzięki kancelarii rachunkowej nie musimy sami na bieżąco śledzić uchwalanych ustaw. Księgowa zawsze poinformuje swoich klientów o zmianach i działaniach, które firmy muszą w związku z nimi podjęć.

Reasumując wszystkie za i przeciw, szybko dochodzi się do wniosku, że wynajęcie biura rachunkowe nie tylko nie generuje dodatkowych kosztów, ale pozwala uniknąć wielu problemów.

Artykuł powstał przy współpracy biura rachunkowego Everte.

spacer

Odpowiedz