house-1875850_960_720

Domy niczym statek – wymaga przeglądu!

Wiedza o stanie nieruchomości przed zakupem pomoże Ci uniknąć problemów i dodatkowych kosztów. Najlepszym sposobem na to jest uzyskanie raportu z inspekcji nieruchomości przed zakupem – powszechnie znanej jako inspekcja budowlana. Poniższe informacje wyjaśniają, co należy wiedzieć o tego rodzaju inspekcjach budowlanych.

Co to jest raport z inspekcji nieruchomości przed zakupem?

Jest to jeden z różnych rodzajów raportów z inspekcji budynków, które można wykonać – inne to na przykład Okresowe przeglądy budynków. Jak sama nazwa wskazuje, ten raport z inspekcji budynku jest tym, który otrzymujesz przed zakupem nieruchomości. Czasami określany jako „standardowy raport nieruchomości”, raport z inspekcji nieruchomości przed zakupem jest pisemnym opisem stanu nieruchomości. Poinformuje Cię o wszelkich istotnych wadach budynku lub problemach, takich jak:

-obecność wilgoci,
-pękanie ścian,
-zagrożenia bezpieczeństwa,
-wadliwy dach,
– inne.

Zwykle odbywa się to przed wymianą umów sprzedaży, dzięki czemu można zidentyfikować wszelkie problemy z nieruchomością, których pozostawienie bez kontroli może okazać się kosztowne do naprawy.

Uwaga: Raport z inspekcji budynku różni się od „raportu z inspekcji szkodników”. Chociaż raport z inspekcji budowlanej powinien identyfikować wszelkie wizualne uszkodzenia, które mogły zostać spowodowane przez termity, zwykle nie obejmuje on istnienia termitów lub innych szkodników niszczących drewno. Wskazane może być sporządzenie osobnego raportu z kontroli szkodników przed zakupem nieruchomości.

Dlaczego go potrzebuję?

kazoIstnieją trzy dobre powody, dla których powinieneś sporządzić raport z inspekcji budynku przed zakupem nieruchomości: z góry będziesz wiedzieć, jakie są problemy – dzięki czemu możesz użyć tych informacji, aby wynegocjować niższą cenę za nieruchomość, tj. być może będziesz musiał zapłacić za naprawę niektórych problemów i dzięki czemu można uzyskać specjalistyczną poradę na temat wszelkich poważnych problemów i ich wpływu na nieruchomości w miarę upływu czasu.

Oczywiście raport z inspekcji budynku będzie jedną z wielu rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem nieruchomości.

Wybór właściwej osoby do kontroli nieruchomości

Zawsze powinieneś skorzystać z pomocy odpowiednio wykwalifikowanej osoby, takiej jak licencjonowany budowniczy, rzeczoznawca lub architekt, aby dostarczyć profesjonalny raport z inspekcji budynku nieruchomości, którą zamierzasz kupić. Ci specjaliści będą wiedzieli, czego szukać, i przejrzą wszelkie kosmetyczne ulepszenia, które zakrywają wady, które w przeciwnym razie mogłyby zostać przeoczone przez niewprawne oko.

Profesjonalna osoba zapewni zgodność formatu i treści raportu z normą. Upewnij się, że osoba, którą wybierzesz, ma odpowiednią ochronę ubezpieczeniową, szczególnie w zakresie odszkodowań zawodowych. Format i ilość szczegółów w raporcie będą zależeć od rodzaju nieruchomości, jej wielkości i wieku, jej stanu oraz procesu raportowania stosowanego przez konsultanta lub organizację przygotowującą raport. Czynniki te będą również wpływać na koszt raportu.

spacer

Odpowiedz