cruise-ship-1218305_640

Eko-rejsy – z jakich nowinek technologicznych korzystają wielkie statki wycieczkowe?

Rejsy statkami wycieczkowymi należą do bardzo popularnych form spędzania wakacji. I nic w tym dziwnego – to dobra alternatywa dla statycznego leżenia pod palmami, która pozwala zwiedzić kawałek świata i cieszyć się prawdziwą przygodą. Wielkie statki wycieczkowe mogą być jednak sporym zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Warto wybierać takie jednostki i firmy, które dbają o jak najwięcej ekologicznych rozwiązań.

Ochrona środowiska, rekultywacja terenów poprzemysłowych, sięganie po instalacje wykorzystujące OZE, ograniczanie emisji spalin to obowiązek każdej firmy, bez względu na to, jaką wykonuje działalność i gdzie się ona odbywa. Statki wycieczkowe, podobnie jak wiele innych jednostek pływających, to spore zagrożenie dla środowiska naturalnego. Mogą zaburzać rytm życia w morzu poprzez nadmierną emisję spalin, hałasu, a także poprzez śmieci. Konieczne jest wiec dokładanie wszelkich starań, by to, co jest przyjemnością dla pasażerów statku, nie stało się utrapieniem dla zwierząt żyjących w morzu czy dla unikalnej flory.

Warto sięgać po OZE

pompy ciepła lubelskieStatki wycieczkowe, podobnie jak wiele stacjonarnych obiektów, coraz częściej sięgają po rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii. Panele fotowoltaiczne to idealne rozwiązanie, żeby produkować tanią energię prosto ze słońca. Dzięki temu można uniezależnić się od innych, konwencjonalnych źródeł energii, które emitują sporo spalin do środowiska naturalnego, w szczególności do atmosfery. Instalacja fotowoltaiczna na statku pozwala na zapewnienie odpowiedniego poziomu energii do jego codziennego użytkowania. W ten sposób można zaoszczędzić, ale również zadbać o środowisko naturalne. Warto również pomyśleć o rozwiązaniach dotyczących silników i innych elementów spalinowych na statkach. Dobrym pomysłem jest sięganie po nowe technologie i nowoczesne silniki, które zapewniają większą wydajność, mniejsze zużycie paliwa, a co za tym idzie – także dużo niższą emisję zanieczyszczeń.

Segregowanie śmieci i pilnowanie odpadów

Na dużych statkach wycieczkowych problemem może być również generowanie dużych ilości śmieci. Jeśli na jednostce znajduje się kilkuset czy nawet kilka tysięcy pasażerów, jest wręcz oczywiste, że powstaje sporo śmieci, odpadów, a także ścieków kanalizacyjnych i związanych z codziennym używaniem wody. Statki powinny dbać o to, by gospodarka odpadami odbywała się w sposób, który nie będzie zagrażał środowisku, czystości powietrza ani wody. Niedopuszczalne jest wypuszczanie ścieków do wody, gdyż może to unicestwić wiele żyjących w niej istnień. Firmy, które oferują wycieczki statkami na dłuższych dystansach, powinny dokładać wszelkich starań, aby ich dbałość o środowisko naturalne była na jak najwyższym poziomie. Jest to podyktowane nie tylko koniecznością dbania o ekologię czy unikania poważnych konsekwencji finansowych, ale również kwestiami wizerunkowymi. W dzisiejszych czasach wśród konsumentów najpopularniejsze są te firmy, które w swojej codziennej działalności dbają o środowisko, a także komunikują wysoki poziom bycia pro-eko.

spacer

Odpowiedz