01_Norwegian Spirit Aerial 1_lo

Epicka podróż wymaga epickich przygotowań – sprawdź, czy jesteś gotowy!

Zrobiłeś już pierwszy krok: zarezerwowałeś swoją podróż. Podjąłeś wielką decyzję, by zarzucić to wszystko i udać się za granicę na epicką przygodę, taką, która zabierze Cię daleko od domu i prawdopodobnie przez długi czas.

To bardzo ważna sprawa. Reszta to tylko detal, rzeczy do załatwienia w domu, zanim wyruszysz w podróż. To małe rzeczy, o których nigdy nie pomyślałeś, i wielkie rzeczy, na które nie możesz się doczekać.

Ale wszystkie są całkowicie niezbędne. Oto, co musisz zrobić.

Twórz listy

Listy są twoimi przyjaciółmi. Wielkie, długie listy wszystkich rzeczy, które trzeba załatwić, zanim zdążysz wsiąść do samolotu i nie martwić się o nic w domu. Za każdym razem, gdy coś wymyślisz – bez względu na to czy jest to peleryna przeciwdeszczowa czy karta ekuz poznań (www.polisaturystyczna.pl) – dodaj to do listy. Możesz nawet zapisywać rzeczy, które już zrobiłeś, a następnie je natychmiast przekreślać. Sprawi to, że poczujesz się dobrze.

Bądź poinformowany

Może wybierasz się gdzieś, gdzie niebezpiecznie. A może nie. Ale jedyny sposób, by wiedzieć na pewno, to zrobić swoje badania i uzyskać dobre wyobrażenie o tym, jak to będzie, kiedy wylądujesz. Sprawdź strony internetowe rządu danego kraju, ale również sprawdź fora – aby uzyskać porady od innych podróżnych, którzy mogą nie być wyłączeni przez ostrzeżenia rządowe.

Ostatnią rzeczą, której pragniesz podczas dłuższej podróży na pustkowiu, jest wizyta u lekarza. Zanim odejdziesz, warto udać się do lokalnego lekarza ogólnego w celu przeprowadzenia ogólnego przeglądu i pracy nad kondycją oraz dostosowania go do wakacji. Wybierasz się na narty? Wspinaj się po schodach. Idziesz na wędrówkę? Chodź jak najwięcej pieszo. A jeśli jesteś palaczem, nigdy nie było lepszego czasu na rzucenie palenia.

Zaszczep się

Po tym, jak będziesz już w danym kraju, udaj się do lekarza specjalisty i zaszczep się pod konkretne miejsca, które odwiedzasz. Jeśli chodzi o pakowanie – nie wrzucaj wszystkiego do torby. Nie musisz też kupować drogich ubrań przeznaczonych do podróży. Po prostu weź rzeczy wygodne do noszenia, które będą odpowiednie do miejsca docelowego. Wybierasz się na Bliski Wschód? Weź lekkie ubranie, które cię okryje. Wybierasz się do Azji Południowo-Wschodniej? Może warto przemyśleć wygodne obuwie. Wybierasz się do północnej Europy? Przygotuj się na chłody. Pamiętaj, że jeśli zapomniałeś czegoś ważnego, prawdopodobnie możesz to kupić za granicą. Tam też mają sklepy ;)!

Nie pakuj za dużo

To kuszące, aby wziąć absolutnie wszystko, czego potrzebujesz przez cały rok, ale tak naprawdę nie chcesz tak bardzo mieć dużo przy sobie. Weź wystarczający zapas bielizny na około 10 dni. Weź koszulki na taki sam czas. Kiedy skończysz, zrób pranie. Jeśli już przybyłeś, zaplanuj to, by kupić specyficzne dla danej lokalizacji ubrania, takie jak kurtki przeciwdeszczowe. Oszczędzi cię to noszenia dużych rzeczy, których nie będziesz potrzebować przez wiele miesięcy.

Kiedy wybierasz się na dłuższą wycieczkę – powiedzmy, na kilku miesięcy – ciągłe mieszkanie w hostelach po pewnym czasie będzie męczące. Wybierając się epicką podróż musisz zaplanować epicki odpoczynek. Myślisz, że naprawdę polubisz określone miasto lub miejsce docelowe? Zarezerwuj tydzień w mieszkaniu w tej okolicy – będziesz mógł się zrelaksować, jak w domu, gotować własne jedzenie, a na koniec wyprać te brudne ubrania.

 

 

spacer

Odpowiedz