convertkit-Ky2YPCpnmK0-unsplash

Ergonomia w pracy biurowej – na czym się opiera?

W pracy biurowej bardzo ważne jest spełnianie wszystkich zasad ergonomii, a więc zadbania o to, by meble, urządzenia i sprzęty biurowe były dostosowane do potrzeb użytkowników, zapewniały wygodną i komfortową pracę. Bez względu na to, ile osób pracuje w biurze i czym się konkretnie zajmują, warto zadbać o to, by miały świetne warunki do wykonywania obowiązków zawodowych.

W biurowej ergonomii bardzo ważne jest umeblowanie, przede wszystkim biurka i fotele biurowe, z których na co dzień korzystają pracownicy. Biurka powinny być duże, rozłożyste, stabilne i wygodne. Powinny pomieścić nie tylko sprzęt biurowy, przede wszystkim komputer, ale również wiele innych elementów niezbędnych do codziennej pracy. Krzesła biurowe powinny być natomiast idealnie dopasowane do potrzeb konkretnego użytkownika. Najlepiej, aby miały regulowane wszystko, co możliwe wysokość siedziska, oparcie, podłokietniki. Dzięki temu każdy będzie mógł dopasować sobie krzesło do indywidualnych potrzeb. Poza samymi meblami, w biurze ważne jest też oświetlenie – zarówno górne, jak i indywidualne, nad każdym stanowiskiem pracy.

Wygodne w obsłudze urządzenia

W każdej przestrzeni biurowej potrzebne są również takie urządzenia, jak drukarki, kopiarki, skanery, niszczarki, urządzenia wielofunkcyjne czy inne sprzęty, które ułatwiają kopiowanie, segregowanie i obieg dokumentów. Warto zadbać o to, aby były to sprzęty dobrej jakości, pochodzące od sprawdzonych i renomowanych producentów. Sprzęty biurowe musza być sprawne i wydajne, dostosowane do intensywnej eksploatacji. Gdy wybieramy drukarkę, zwracajmy uwagę na szybkość jej pracy, a także na parametry techniczne. To, co dobrze się sprawdza w warunkach domowych, może okazać się zupełnie niewystarczające w przestrzeni biurowej. Wybierając drukarkę kierujmy się przede wszystkim jej jakością, a nie ceną. W przypadku urządzeń biurowych bardzo często bywa tak, że tanie urządzenia są drogie w eksploatacji, a te droższe – w ujęciu długoterminowym okazują się dużo tańsze. Cena zakupu nie jest bowiem ostateczną ceną urządzenia – trzeba również dokupować regularnie tusze i tonery, które dla niektórych urządzeń mogą być dosyć drogie.

Czy warto sięgać po zamienniki?

W biurach, w których drukuje się sporo materiałów, tusze i tonery zużywają się bardzo szybko. Pracodawca stale musi uzupełniać zapasy, a co za tym idzie – generuje spore koszty. Dobrym rozwiązaniem, które pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji urządzeń, jest wybieranie zamienników zamiast oryginalnych produktów w przypadku tuszów i tonerów. Oszczędności to nawet kilkadziesiąt procent, a jakość wydruku i wydajność urządzenia pozostaje na takim samym poziomie. Co prawda, producenci sprzętów biurowych zalecają korzystanie z oryginałów, jednak dobrej klasy zamienniki w niczym nie ustępują oryginalnym produktom. Jeśli interesują nas tonery xerox bądź tusze do różnych rodzajów drukarek, warto rozejrzeć się na rynku zamienników i porównać ceny oryginalnych produktów i dobrej klasy zamienników. Być może okaże się, że zamiana oryginałów na zamienniki pozwala na uzyskanie sporych i stałych oszczędności.

spacer

Odpowiedz