car-831928_1280

Etapy działania w przypadku wypadku samochodowego

Nikt nie planuje wypadku samochodowego. Ale to się dzieje. I może to być denerwujące lub wręcz przerażające. Nawet jeśli nikt nie został ranny w wypadku, Twój pierwszy wypadek samochodowy na pewno będzie przerażający. Więc co robisz, gdy rozbijasz samochód? Przygotowaliśmy przewodnik krok po kroku – mapę drogową wypadku samochodowego.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Pierwszym i najważniejszym krokiem w następstwie wypadku samochodowego jest ocena bezpieczeństwa wszystkich zaangażowanych osób. Sprawdź, czy wszystko w porządku, i sprawdź, czy wszyscy w Twoim samochodzie są w porządku. Następnie, jeśli możesz i jest to bezpieczne, pomóż innym, którzy mogli uczestniczyć w wypadku. Bez względu na to, kto ponosi winę za wypadek lub uszkodzenie mienia, najważniejsze jest bezpieczeństwo wszystkich zaangażowanych osób.

Zadzwoń na policję, aby zgłosić wypadek – i zrób to jak najszybciej, jeśli ktoś wymaga pomocy medycznej. Jeśli wypadek był poważny, bardzo ważne jest, aby każdy ciężko ranny otrzymał natychmiastową pomoc medyczną – i dobrym pomysłem jest, aby wszyscy zaangażowani zostali przynajmniej obejrzani przez lekarza. Nawet jeśli nikt nie został ranny w incydencie, mądrze jest poprosić policję o wypełnienie oficjalnego raportu w sprawie wypadku. Obiektywna relacja z wypadku może być szczególnie pomocna w kontaktach z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Policja będzie również pomocna w zarządzaniu miejscem zdarzenia i kierowaniu ruchu z dala od miejsca katastrofy.

Zmniejsz ryzyko niebezpieczeństwa

Zakładając, że wszyscy są w porządku i jest to bezpieczne, spróbuj usunąć pojazdy z ruchu. Zjedź z drogi lub zjedź na pobocze autostrady i włącz światła awaryjne. Zwłaszcza w ciemności lub na krętych drogach inni kierowcy mogą mieć problemy z zauważeniem zatrzymanych pojazdów, dlatego ważne jest, aby trzymać się jak najdalej od dalszych szkód.

Weź głęboki oddech

Wypadki są stresujące – dla wszystkich zaangażowanych. Jak najszybciej poświęć chwilę na uspokojenie się. Nie pomoże tobie – ani komukolwiek innemu – być nadmiernie zestresowanym, niegrzecznym lub zły z powodu sytuacji. Zachowanie spokoju i szacunku pomoże nadać ton twoim interakcjom ze wszystkimi zaangażowanymi. Pomoże to również dawać dobry przykład dzieciom uczestniczącym w wypadku i zminimalizować odczuwany przez nie stres.

Rozmawiając z drugim kierowcą, osobami postronnymi lub dobrymi samarytanami, którzy zatrzymują się, aby pomóc, lub personelem ratunkowym, bądź uprzejmy i pamiętaj, że znajdują się w tej stresującej sytuacji z Tobą. Przeprosiny lub przyznanie się do winy niekoniecznie jest świetnym pomysłem, ponieważ ubezpieczyciele mogą to wykorzystać przeciwko tobie. Jeśli uważasz, że wypadek był winą drugiego kierowcy, gniewanie się na niego nie sprawi, że incydent zniknie. Możesz później porozmawiać z przyjaciółmi lub rodziną.

Jeśli w wypadku brał udział inny samochód i kierowca, obie strony powinny przekazać sobie nawzajem informacje o ubezpieczeniu. Pamiętaj, aby zawsze mieć przy sobie przynajmniej dowód ubezpieczenia, ale posiadanie pełnych danych kontaktowych do ubezpieczyciela ułatwi ci sprawę. Dowiedz się więcej: https://drogowipomocnicy.pl/

spacer

Odpowiedz