radio-3616403_960_720

Fale radiowe i komunikacja na morzu – co można, a czego nie?

Przed zakupem czegokolwiek innego upewnij się, że masz radio morskie VHF. Radio morskie VHF to najważniejszy system radiowy, który należy kupić. Jest to prawdopodobnie również najtańszy. Jeśli planujesz podróżować dalej niż kilka kilometrów od brzegu, zaplanuj zakup radiotelefonu MF / HF lub mobilnego telefonu satelitarnego, pozycji awaryjnej wskazującej sygnał radiowy lub EPIRB, a także drugiego radia VHF lub telefonu komórkowego.

Mobilne telefony satelitarne stają się coraz bardziej popularne i tańsze. Satelita mobilny zapewni łatwiejszą i bardziej przejrzystą komunikację niż radiotelefon MF / HF, ale radiotelefon HF będzie otrzymywać ostrzeżenia o pogodzie na pełnym morzu.

Regulamin nadzoru radiowego

Jeśli masz radio VHF-FM, obowiązują pewne przepisy dotyczące monitorowania / słuchania radia. Aby uzyskać więcej informacji, wejdź na stronę: http://www.gsm.edu.pl/ .

Jeśli usłyszysz połączenie alarmowe…

Jeśli usłyszysz komunikat o niebezpieczeństwie od statku, na który nie ma odpowiedzi, musisz odpowiedzieć. Jeśli masz pewność, że zagrożona jednostka nie znajduje się w pobliżu, poczekaj chwilę, aż inni potwierdzą.

Radiotelefon MF / HF

Twoje radio VHF jest przeznaczone głównie do komunikacji na krótkim dystansie, zwykle 5-10 mil i co najmniej 20 mil od stacji USCG. Aby komunikować się na większe odległości, zwykle potrzebujesz telefonu satelitarnego lub morskiego radiotelefonu MF / HF. Morski sprzęt radiotelefoniczny zwykle działa w zakresie 2–26 MHz z wykorzystaniem emisji pojedynczego pasma bocznego.

Morskie radiotelefony MF / HF mogą być również używane do odbierania programów pogodowych na pełnym morzu, a za pomocą komputera i specjalnego interfejsu udostępnianego przez niektóre stacje brzegowe mogą dostarczać pocztę elektroniczną.

Co zrobić, jeśli nikt nie odpowie na wezwanie pomocy?

Dostrój radiotelefon HF do kanału HF strzeżonego przez Straż Przybrzeżną i powtórz rozmowę.

Częstotliwości, których możesz używać

Zobacz stronę kanałów radiotelefonicznych wysokiej częstotliwości. Kanały radiotelefoniczne HF są zwykle ograniczone do celów:

  • operacyjnych
  • biznesowych
  • bezpieczeństwa,
  • korespondencji publicznej.

Kanał wywołujący łódź (kanał 9 VHF)

Komisja Łączności ustanowiła kanał 9 VHF-FM jako dodatkowy kanał zawijania dla statków niekomercyjnych (żeglarzy rekreacyjnych) na wniosek Straży Przybrzeżnej. Statek lub jednostka brzegowa chcąca wezwać żeglarza zrobiłaby to na kanale 9, a każdy (łącznie z żeglarzami), który chciałby wezwać statek handlowy lub działalność na lądzie, kontynuowałby to na kanale 16.
Celem przepisów było zmniejszenie zatorów na kanale 16 VHF, przy niebezpieczeństwie, bezpieczeństwie i częstotliwości wywoływania. Przepisy te wymagają od żeglarzy posiadających radiotelefony VHF, aby utrzymywali je na kanale 9 lub 16 kanału VHF, ilekroć radio jest włączone i nie komunikuje się z inną stacją.

Ponieważ straż przybrzeżna zasadniczo nie jest w stanie ogłosić pilnej transmisji informacji morskiej lub ostrzeżenia pogodowego na kanale 9, korzystanie z kanału 9 jest w tym kontekście zalecane.

spacer

Odpowiedz