guitar-4874316_960_720

Gitara a wilgotność – jak właściwie dbać o instrumenty?

Nie jest tajemnicą, że gitary są instrumentami kapryśnymi, podatnymi na żywioły i często podatnymi na uszkodzenia pod niezdarnymi lub niedoświadczonymi rękami. Co się stanie, gdy nadejdzie czas koncertu i zdajesz sobie sprawę z przerażenia, że „stary wierny” kompan nagle przypomina rzęcha? Gitarzyści inwestują setki, jeśli nie tysiące, w swój sprzęt i może być przerażające, gdy dowiemy się, jak wiele może pójść źle, jeśli nie wie się jak właściwie dbać o instrumenty. Tak jak każdy samochód wymaga troski i uwagi, aby utrzymać silnik w ruchu, tak i gitary od czasu do czasu czerpią ogromne korzyści z odrobiny troski.

Posiadanie dobrego lokalnego technika lub lutnika jak https://www.luthier.com.pl/ jest oczywiście świetnym rozwiązaniem, ale wiele problemów można rozwiązać lub całkowicie im zapobiec bez uciekania się do bardziej kosztownych środków. Zebraliśmy najważniejsze wskazówki dotyczące konserwacji gitary względem wilgotności, które każdy gitarzysta powinien znać – opanuj je wszystkie, a Twoja gitara będzie Ci wdzięczna.

Wilgotność

O ile nie grasz na jednym z tych modnych cudów z włókna węglowego, prawdopodobnie Twoja gitara jest zbudowana z różnych gatunków drewna. Drewno jest oczywiście wysoce reaktywne na wilgoć, co sprawia, że wilgotność otoczenia otaczającego gitarę jest niezwykle ważna. W porównaniu do swoich naelektryzowanych kuzynów gitary akustyczne są szczególnie wrażliwe dzięki stosunkowo cienkiej, delikatnej konstrukcji. Chociaż zapewnia to całe piękne brzmienie i projekcję, które sprawiają, że akustyka jest taka, jaka jest, otwiera to również nasze ukochane instrumenty na szeroki wachlarz problemów.

Wyższy poziom wilgotności oznacza, że w powietrzu jest więcej wilgoci – wilgoć, którą porowate drewna akustyczne pochłaniają, jakby to był ich ostatni posiłek. Ta nadmiar wilgoci powoduje pęcznienie drewna, co może skutkować rozdzielaniem się połączeń w różnych punktach gitary (np. mostek może zacząć się podnosić).

Z drugiej strony suchość jest potencjalnie znacznie poważniejsza. Kiedy drewno cierpi na silny brak wilgoci, kurczy się, co może skutkować pęknięciami w górnej części gitary lub wypaczeniem gryfu. Charakterystyczną oznaką suchości są krawędzie progów, które nagle stają się ostre, gdy odchodzą od drewna. Alternatywnie, kolejnym testem jest umieszczenie linijki w poprzek dolnej części gitary, pod mostem. Szczyt gitary powinien lekko wyginać się na zewnątrz, pozostawiając małe szczeliny pod linijką w kierunku zewnętrznych krawędzi. Jeśli gitara jest płaska lub co gorsza, lekko zapadnięta, powinieneś zacząć działać.

Aby uniknąć problemów z wilgocią, musisz stworzyć stabilne środowisko dla swojej gitary. Idealnie jest wtedy, gdy wilgotność względna wynosi 45-55%. Temperatura w pomieszczeniu może być trudna do regulacji, więc jedną z najlepszych wskazówek jest upewnienie się, że w przerwach między sesjami gitara jest z powrotem do futerału. Tak, lepiej wygląda na stojaku lub zawieszeniu na ścianie, ale prosty fakt jest taki, że atmosfera w obudowie jest znacznie łatwiejsza do opanowania.

spacer

Odpowiedz