img_0019

HMS Bellona

Liniowiec, uzbrojony w 74 działa. Budowę rozpoczęto w stoczni Chatcham 10.05. 1758 roku, a dnia 19.02  1960 zwodowano kadłub okrętu. W 1778 roku rozpoczęto jej główną przebudowę trwającą dwa lata. Podwodną część poszycia pokryto miedzią, co było nowością w tamtych czasach. We wrześniu 1814 roku, po 54 latach służby na morzu, Bellona została rozebrana w stoczni Chatcham.

Żaglowiec HMS Bellona

HMS Bellona

Okrętów podobnych do Bellony, niemal identycznych, różniących się malowaniem, rzeźbami na dziobie i rufie zbudowano ponad czterdzieści.

Żaglowiec HMS Bellona

HMS Bellona

Nazwa liniowiec wywodzi się od szyku w jakim walczyły eskadry. Taktyka ta polegała na tym, że okręty poruszały się jeden za drugim w jednej linii, a w momencie kiedy znalazły się naprzeciw linii okrętów wroga, następował pojedynek artyleryjski. Zasad tych przestrzegano rygorystycznie do tego stopnia, że kapitan, który złamał szyk mógł zostać skazany na karę śmierci.

Żaglowiec HMS Bellona

HMS Bellona

Ugrupowanie okrętów walczących w linii było najskuteczniejsze, gdy podobne były pod względem siły ognia, prędkości, oraz zdolności manewrowych. “Siedemdziesiątkiczwórki” najlepiej spełniały te wymagania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

spacer

Jeden komentarz do wpisu “HMS Bellona

  1. Feliks

    Czy plany takich modeli można pobrać gdzieś w necie? Szukałem na stronie https://www.jasminium.pl/ i tam mają kilka modeli ale nie HMS Bellona akurat :/ Skąd to pobrać?

Odpowiedz