Jeśli to, co robisz poza pracą zawodową, to twoja prawdziwa pasja – dlaczego nie pomyśleć o zrobieniu z tego swojej kariery? W końcu prawdopodobnie chcesz kochać to, co robisz, zwłaszcza jeśli zamierzasz spędzić większość swojego życia, robiąc to.
Dla niektórych z nas – na przykład – rozróżnienie to nie jest tak jednoznaczne. Można mieć wiele zainteresowań – pisać, robić biżuterię, sklejać modele statków czy pokonywać wyzwania związane z produktami marketingowymi. Ponieważ niektórzy mają tyle szczęścia, że większość ich czasu jest wypełniona rzeczami, które lubią robić, przekształcanie określonego hobby w biznes pełnoetatowy nie jest dla nich priorytetem. Jednak nie wszyscy mają tyle szczęścia – i to dla nich ten krótki poradnik.
Jak przekształcić własne hobby w biznes? Zadaj sobie przede wszystkim pytanie, czy chcesz zmienić swoje hobby w biznes?
Przekształcenie hobby w biznes wbrew pozorom nie zawsze jest właściwym podejściem. Konkretny harmonogram i spełnianie finansowych celów i oczekiwań klientów po prostu może zabrać całą zabawę, relaks i osobistą satysfakcję, które wcześniej się odkrywało podczas wykonywania konkretnych czynności. Do człowieka nagle dochodzi, że teraz nie chodzi już tylko o to, że można sobie samemu np. projektować rzeczy takie jak futurystyczna furtka panelowa przesuwna – ale trzeba spełniać przy projekcie oczekiwania klientów i liczyć się z konsekwencjami, jeśli coś pójdzie nie tak.
Dlatego zadaj sobie pytanie: czy naprawdę chce zamieć swoje hobby w biznes? Jeśli zbyt długo się zastanawiasz to prawdopodobnie ostateczna odpowiedź brzmi nie, więc oszczędź sobie bólu serca i wybierz inny sposób zarabiania na życie.
Na co jeszcze musisz sobie odpowiedzieć?
Czy będziesz lubić robić swoje hobby tak bardzo, gdy wykonanie jego będzie musiało zmieścić się w określonym terminie? Dla niektórych ludzi praca w ramach ulubionego hobby jest jak praca nad długoterminowym projektem artystycznym. Robią to, aby się uczyć, tworzyć coś pięknego i próbować osiągnąć doskonałość. Jeśli nie planujesz sprzedaży swoich usług na fortunę lub sprzedawania swoich przedmiotów do galerii sztuki, prawdopodobnie będziesz musiał robić te prace tak szybko, jak tylko to możliwe. Czy to jest odpowiednie dla Ciebie?
Jeśli chcesz zamienić swoje hobby w biznes, ponieważ myślisz, że będzie to tak samo zabawne jak wtedy, gdy było to tylko hobby, możesz być zaskoczony. Po prostu musisz sobie uświadomić, że jeśli nie stworzysz kolejnego produktu, nie będziesz w stanie zapłacić rachunku za elektryczność – to może mocno wpłynąć na ostateczną decyzję. Czy jesteś gotów zmagać się z różnicą między robieniem czegoś dla zabawy i robieniem tego jako firma?
Czy naprawdę angażujesz się w to hobby?
Być może po prostu robisz to, żeby się zrelaksować. To niekoniecznie jest w takim wypadku dobrym pomysłem na biznes. Czy inspiruje Cię to jako wyzwanie? Nie ma co do tego wątpliwości, uruchomienie firmy będzie trudne, zwłaszcza jeśli jest to Twoja pierwsza firma. Prawdopodobnie przez jakiś czas będziesz nosił wiele czapek – księgowy, przedstawiciel obsługi klienta, ambasador marki, dyrektor generalny i tak dalej. To także dobry moment, aby pomyśleć o tym, co trzeba zrobić, aby być przedsiębiorcą. Czy jesteś na to gotowy?
Hobby, to najlepsze, co może się człowiekowi “przytrafić”. Wielu ludzi poprzez swoje pasje żyje pełnią życia. A jeszcze jak na tym zacznie zarabiać – to już chyba nie może być nic lepszego. Jednak wiele zainteresowań może znacznie przekroczyć granice tzw. “mieszkaniowe”. Wtedy staramy się coś wynająć. Jeśli już do tego dojdzie, warto zainwestować także w profesjonalnego architekta np. projektant wnętrz Jasło, który odpowiednio przygotuje taki lokal do pracy. Warto rozwijać własne hobby, ale też warto na nim zarabiać. Wtedy jest podwójna korzyść.