bali-237196_960_720

Informacje o Bali – przeczytaj zanim zadokujesz!

Bali jest wyspą wypoczynkową w Indonezji popularną wśród surferów i innych, spragnionych wrażeń i pięknych widoków turystów. Jest to duża wyspa i musisz sam zdecydować, jak spędzić tu dzień, gdy dopłyniesz na swoim jachcie w te strony. Poza sklepami i domami możesz zobaczyć hinduskie oferty – a nich sam przeróżności. Nie martw się, jeśli przypadkowo nadepniesz, ale nie rób tego celowo.

Wizy

Obywatele z 90 krajów nie potrzebują już wizy na wizyty turystyczne w czasie krótszym niż 30 dni. Ta lista krajów, które mogą spokojnie wybierać się na wakacje Bali obejmuje:

  • Kanadę,

  • USA,

  • Nową Zelandię,

  • Wielką Brytanię,

  • większość Europy – w tym Polskę.

Obywatele krajów niewymienionych na liście muszą uzyskać wizę po przyjeździe, którą zazwyczaj otrzymuje się na pokładzie statku wycieczkowego. Koszt wizy nie jest wygórowany, ale pamiętaj że do tego dochodzi opłata manipulacyjna, którą twój statek może dostać.

Gdzie możesz się zadokować?

Statki wycieczkowe zazwyczaj korzystają z dwóch portów, portu Benoa lub zatoki Padang. W przypadku Benoa większość statków jest zakotwiczonych na morzu, a pasażerowie są przewożeni do małego terminalu wycieczkowego na pustkowiu. Mniejsze statki mogą cumować obok, ale podejście jest trudne. Plaża oddalona jest o 10 km. Natomiast Padang Bay to delikatne molo położone na wschód od Ubud.

Pieniądze i napiwki

Walutą Indonezji jest indonezyjska rupia. Uważaj, gdy chcesz użyć karty kredytowej, ponieważ w Indonezji powszechnie można natknąć się na wiele oszustw. Napiwki nie są powszechną praktyką w Azji, dlatego nie musisz się tym trapić.

Transport lokalny

przewozy do AngliiBędziesz musiał wziąć taksówkę, aby wydostać się z portu w Benoa, ponieważ nie ma tam żadnej innej alternatywy. Kierowcy prześcigają konkurentów w rejonie portu, więc musisz wynegocjować stawkę, aby wyjść z tego dobrze. Poza portem, taksówki są obfite, renomowane i w dobrej cenie. Mogą cię zabrać z powrotem do terminalu. Uważaj na taksówki typu autobusy, ich harmonogramy są błędne gdyż ruszają tylko wtedy, gdy są pełne.

Ruch jest dość spory, więc daj sobie dużo czasu na to aby spokojnie dotrzeć wszędzie. Taksówkarze mogą jechać na pobocze, skręcić w prawo, a następnie zawrócić, aby ominąć ronda, aby zaoszczędzić czas.

Osobliwości miasta
  • Kuta Beach – najbardziej popularna i najlepiej rozwinięta plaża na Bali. Tu znajduje się pomnik ofiar zamachu z 2002 roku.

  • Ubud – uważany za centrum kulturalne Bali z wieloma świątyniami i muzeami. Tu jest sanktuarium małp. Jeśli chcesz wziąć taksówkę do Ubud z South Bali, najlepiej czarterować pojazd na podróż powrotną, w przeciwnym razie dostaniesz 30% opłaty za wyjazd poza miasto.

  • Sanur – Ta nadmorska miejscowość wypoczynkowa jest bardziej ekskluzywna i popularna wśród rodzin.

  • Denpasar – największe miasto i stolica Bali. Są tu świątynie i rynek centralny.

  • Nusa Dua / Tanjung Benoa – Po drugiej stronie przystani od portu Benoa, obszar ten ma długą plażę z dużą ilością kurortów. Będziesz musiał przejść całą drogę dookoła portu, aby dostać się do tego obszaru. W miejscowości Geger znajduje się plaża publiczna.

spacer

Jeden komentarz do wpisu “Informacje o Bali – przeczytaj zanim zadokujesz!

Odpowiedz