trauma-5346819_1280

Jak nie przesadzić z użytkowaniem ortezy?

Wszystkie urządzenia, które unieruchamiają dotknięte stawy, są czasami stosowane w leczeniu bólu i obrzęku stawów. Kiedy masz reumatoidalne zapalenie stawów i doświadczasz zaostrzenia, Twój reumatolog może przepisać taki, aby pomóc w utrzymaniu słabego lub zaognionego stawu. Różne rozwiązania ortodontyczne pozwalają na gojenie i łagodzenie bólu. Od czasu do czasu niezbędne są ortezy, aby przywrócić wyrównanie kości – na przykład, aby wyprostować palce.

Jak urządzenia ortodontyczne pomagają twoim stawom?

Narzędzia ortodontyczne działają, zapewniając wsparcie stawu podczas użytkowania i pozwalając mu odpocząć, gdy śpisz lub siedzisz. Mogą również pomóc w przypadku przykurczów, skrócenia mięśni, ścięgien i tkanek, co skutkuje sztywnością i deformacją stawów. Jeśli nie myślisz o wykonywaniu — lub nie jesteś w stanie wykonać — ćwiczeń elastyczności i zakresu ruchu, możesz uzyskać tak ekstremalne napięcie. Noszenie szyny podczas nocnego odpoczynku może pomóc utrzymać stawy w neutralnej pozycji.

Ortezy na nadgarstki zmniejszają ból i pomagają poprawić siłę uchwytu u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Stwierdzono też, że noszenie miękkiej ortezy kolana zmniejsza ból i niestabilność kolana u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Czy jesteś kandydatem do urządzeń wspomagających?

Decyzja o użyciu urządzenia wspomagającego jest czymś do omówienia z twoim reumatologiem. Ogólnie rzecz biorąc, to zależy od wytrzymałości stawu. Celem jest, abyś był jak najdłużej niezależny bez tego. Najlepiej jest gdy można wykorzystać własne siły i jest to mniej uciążliwe. Ale z drugiej strony nie chodzi też o to, abyś dalej uszkadzał stawy.

Czy istnieje jakiekolwiek ryzyko związane z używaniem sprzętu wspomagającego?

Istnieje cienka granica między używaniem narzędzi tylko podczas niektórych czynności a ciągłym poleganiem na nich. Często twój reumatolog zaczyna cię od jednego niepełnego etatu, tylko wtedy, gdy używasz tego stawu, aby sprawdzić, czy możesz utrzymać swoją siłę.

Jeśli nosisz wspomaganie zbyt często i stajesz się od niego zbyt zależny, możesz uzyskać atrofię mięśni. Ważne jest, aby Twoje mięśnie były jak najmocniejsze. Dlatego trzeba budować siłę z biegiem czasu, ponieważ to zapewni Ci najlepszą kontrolę i obronę przed bólem. Musisz używać ortezy w połączeniu z programem ćwiczeń — zakresem ruchu, elastycznością i wzmocnieniem, a najlepiej w połączeniu z ćwiczeniami sercowo-naczyniowymi. Jeśli musisz codziennie nosić ortezę, otrzymasz bardzo specyficzny program włączania i wyłączania, aby upewnić się, że stawy i mięśnie poruszają się prawidłowo, a także dać skórze czas na oddychanie oraz aby uniknąć punktów ucisku i podrażnień.

Ciągłe stosowanie jest dobre tylko wtedy, gdy masz chroniczne osłabienie lub masz deformację – na przykład opadającą stopę, która jest stanem neurologicznym, który zawsze wymaga usztywnienia, abyś mógł chodzić bezpieczniej. Fizjoterapeuci i terapeuci zajęciowi mogą zarówno dopasowywać, jak i wytwarzać ortezy dla pacjentów. W niektórych przypadkach może być konieczne specjalne dopasowanie przez ortotologa, specjalistę, który projektuje i wykonuje medyczne urządzenia wspomagające oraz mierzy i dopasowuje pacjentów.

Sklep medyczny Visamed, właściciel serwisu lozkadlachorych.pl

spacer

Odpowiedz