boat-3141645_1280

Jak ochronić i upiększyć łódź z pomocą odpowiedniego wykończenia?

Lakiery i różne oleje do drewna są tradycyjnymi przezroczystymi wykończeniami drewna na łodziach od setek lat. Ich brak pigmentu pozwala uwydatnić piękno słojów drewna, jednocześnie chroniąc drewno przed niszczącym działaniem promieni słonecznych, słoną wodą, brudem i ścieraniem. Wykończenie uzyskiwane po starannej aplikacji może się różnić od praktycznie niewidocznej ochrony drewna wewnątrz i na zewnątrz, po błyszczącą delikatną powłokę meblową – w zależności od tego, co wybierzesz odwiedzając sklep z lakierami taki jak https://kemichalkatowice.pl/sklep-z-lakierami-bielsko-biala/ bądź podobny.

Zakładając, że chcesz chronić i upiększać zewnętrzne drewno swojej łodzi, jak wybrać między niesamowitą (ośmielimy się powiedzieć zaskakującą) różnorodnością wykończeń? Wiedząc doskonale, że jest to tak duże pole minowe, jak debata na temat korzyści płynących z mocy w porównaniu z żaglami, odważnie przedstawiamy następujące spostrzeżenia.

Oleje do drewna

Oleje generalnie zachowują oryginalny wygląd i teksturę drewna bardziej niż inne wykończenia, ponieważ wnikają głęboko we włókna drewna i nie tworzą tak dużej powłoki powierzchniowej. Oleje są dostępne w kolorach od wody przejrzystej, przez złoto, po ciemnobrązowy. Podobnie jak w przypadku każdego wykończenia drewna, wielokrotne nakładanie na ogół daje bardziej jednolite wykończenie i większą trwałość. Uważamy, że olej jest najłatwiejszy do nałożenia, ponieważ skazy powierzchniowe nie są tak widoczne w końcowym efekcie. Nie oznacza to, że nałożenie czterech warstw oleju na brudne drewno da fajny efekt. Przekonasz się również, że rzadka konsystencja oleju sprawia, że maskowanie w celu ochrony otaczającego żelkotu i pomalowanych powierzchni jest prawie tak samo ważne przy użyciu oleju jak lakieru. Czysty, przeszlifowany wygląd z kilkoma warstwami oleju może zapewnić 3-6 miesięcy piękna i ochrony.

Lakier

Lakier to skomplikowane wykończenie składające się z oleju, rozpuszczalników, rozcieńczalników, żywic, osuszaczy i dodatków. Zmieniając proporcje składników oraz dodając inhibitory UV i inne tajne składniki, producenci tworzą lakiery o bardzo zróżnicowanych właściwościach. Lakier może mieć połysk lub matowy wygląd, może być ekstremalnie twardy dla powierzchni, może różnić się kolorem.

Dwa najczęstsze rodzaje lakierów to lakiery na bazie żywic naturalnych, takie jak olej tungowy i lakiery poliuretanowe modyfikowane olejem. Naturalne lakiery z olejem tungowym doskonale nadają się do użytku wewnętrznego lub zewnętrznego i oferują klasyczny złoty wygląd. Poliuretany modyfikowane olejem wydają się być bardziej przejrzyste, dzięki czemu kolor drewna prześwituje. Drewno subtelnie rozszerza się i kurczy nawet przy niezauważalnych zmianach temperatury i wilgotności. Lakiery premium radzą sobie z tym niestabilnym wymiarowo materiałem dzięki zastosowaniu wysokiej jakości olejów i żywic oraz wyższej zawartości procentowej składników stałych – zapewniają one trwalsze, bardziej elastyczne wykończenie o wyższym połysku.

[TB]

spacer

Odpowiedz