Długi rejs jachtem to prawdziwa przyjemność i niezapomniane przeżycie, jednak także w takich ekscytujących warunkach nie można zapomnieć o codzienności. Aby rejs był komfortowy i zapewniał wygodę jego uczestnikom, jacht musi być doskonale wyposażony, nie tylko pod względem sprzętu żeglarskiego, ale również urządzeń codziennego użytku.
Dużym problemem na jachtach są toalety. Po pierwsze, na niewielkich jednostkach można mieć trudności z wygospodarowaniem na nie odpowiedniego miejsca. Niestety, najczęściej toalety znajdują się w bardzo niewielkich pomieszczeniach, przez co korzystanie z nich nie należy do komfortowych i wygodnych. Trzeba jednak pamiętać, że w rejs wybieramy się najczęściej, aby przeżyć ciekawą przygodę, a kwestie codziennych spraw warto potraktować drugorzędnie. Im większy komfort na jachcie, tym mniejsza radość z rejsu. Urządzenia codziennego użytku zajmują bowiem sporo miejsca, mogą być też sporym obciążeniem dla jachtu. Co nie jest dobrą sytuacją wtedy, gdy zależy nam na tym, by jednostka osiągała wysokie prędkości.
Przenośne toalety manualne i elektryczne
Na jachtach przeznaczonych do długich rejsów, czyli takich, w których nieczęsto zawija się do portów, najczęściej stosowane są toalety manualne oraz elektryczne. Te pierwsze są tańsze, natomiast te drugie są bardziej zaawansowane technologicznie i komfortowe. Toalety manualne mają to do siebie, że ich zawartość może się cofać podczas dużych przechyłów. Bez względu na rodzaj toalety, jaki wybierzemy, trzeba pamiętać, że nieczystości z niej są wypuszczane prosto do morza. Owszem, w nowoczesnych toaletach są one neutralizowane chemicznie i wstępnie filtrowane, jednak nie są to całkowicie neutralne ścieki. Dlatego też należy je wypuszczać jedynie wtedy, gdy jednostka znajduje się na pełnym morzu. Nie powinno się opróżniać toalet w portach czy marinach, choć najnowocześniejsze jachtowe toalety umożliwiają już takie rozwiązania. Jednak w dobrym tonie i w zwyczajach żeglarskich jest dostosowanie się do zasady nieopróżniania toalet w miejscach, do tego nieprzeznaczonych.
Bardziej zaawansowane niż typowe szamba
Toalety chemiczne stosowane na jachtach można porównać do połączenia tradycyjnych szamb oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. Z jednej strony są bowiem wyposażone w odpowiednie zbiorniki gromadzące nieczystości, z drugiej natomiast – nieczystości są w tych zbiornikach poddawane działaniu środków chemicznych, które w pewnym stopniu je neutralizują. W przypadku mieszkańców domów jednorodzinnych takich łączonych rozwiązań niestety nie uświadczymy. Najczęściej mamy do wyboru albo tradycyjne szamba, albo przydomowe oczyszczalnie ścieków. Tradycyjne szambo betonowe ceny ma niższe niż oczyszczalnia, ale powoduje sporo problemów, przede wszystkim z koniecznością regularnego usuwania zgromadzonych nieczystości. Przydomowe oczyszczalnie są natomiast rozwiązaniem o wiele bardziej zaawansowanym i ekologicznym, jednak są inwestycją dosyć drogą i póki co niewiele osób decyduje się na taka instalację na swojej posesji.
Warto wybrać szamba betonowe od firmy która posiada atesty oraz daje pisemne gwarancje na usługę inaczej można się przejechać po kilku latach i wtedy dopłacić 2x tyle plus czas