Oświetlenie jest jednym z kluczowych elementów każdej łazienki. Sprawia, że pomieszczenie staję się funkcjonalne oraz zapewnia komfort wszystkim domownikom. O czym warto pamiętać, dobierając odpowiednią oprawę oświetleniową do łazienki?
Zadbaj o przemyślane oświetlenie miejscowe
Łazienka spełnia wiele funkcji – jest nie tylko miejscem o charakterze sanitarnym, ale też pozwala na relaks i odprężenie. Dlatego jeden rodzaj oświetlenia w tym pomieszczeniu okazuje się wystarczający. Aby łazienka zaspokajała potrzeby wszystkich domowników, musi posiadać zarówno intensywne światło – które jest niezbędne przy porannej toalecie, jak i bardziej nastrojowe, które sprzyja relaksowi.
Które punkty szczególnie powinno się oświetlić? Wiele czynności w łazience przeprowadza się przed lustrem. Należy więc zadbać o dosyć intensywne oświetlenie tego miejsca, które zarazem nie będzie powodować cieni na twarzy. Źródło światła powinno być umieszczone w pobliżu oczu domowników – na wysokości ich wzroku. Doskonale w tej sytuacji sprawdzą się dwie podłużne żarówki umiejscowione po obu stronach lustra. Można też postawić na jedną oprawę, która znajdzie się bezpośrednio nad lustrem.
Oświetlenie dekoracyjne w łazience
Romantyczne i nastrojowe światło zamieni zwykłą łazienkę w luksusowe SPA. W sklepie internetowym lajtit.pl znajdziecie taśmy z oświetleniem ledowym, które można zamontować niemal w każdym miejscu tego pomieszczenia. Delikatne lampki sprawdzą się szczególnie na krawędzi umywalki lub nad wanną. Uzyskamy wtedy lekką poświatę, która wprowadzi do wnętrza romantyczny nastrój. Warto pamiętać, że światło ciepłe i neutralne sprawia, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne. Jeżeli natomiast zależy nam na uzyskaniu nowoczesnego i minimalistycznego wystroju, należy postawić na biały i chłodny odcień – niekiedy wpadający w niebieski.
Postaw na starannie dobrane oświetlenie
Lampy umieszczane w łazience powinny być przystosowane do pomieszczeń, w których panuje większy poziom wilgotności. Należy zwrócić szczególną uwagę na źródła światła umieszczane w okolicach wanny lub prysznica. Są one narażone nie tylko na działanie pary wodnej, ale też na bezpośredni kontakt ze strumieniem wody – muszą więc wyróżniać się podwyższonym stopniem ochronnym.