statki edusklep

Jak wygląda życie w oceanie?

Ocean pokrywa w przybliżeniu 71% powierzchni naszej planety i jest zdecydowanie najbardziej dominującą cechą naszego świata. Ale co tam właściwie się znajduje? Zanurkujmy w ten temat!

Kiedy wejdziesz głębiej w niezmierzone otchłanie oceanu, poczujesz zmianę ciśnienia podwodnego. W rzeczywistości ciśnienie wzrasta w niewyobrażalny sposób.

Ocean: jak głęboki jest?

Około 60% oceanu to zimny i ciemny region znany jako głęboki ocean. Osiąga 11 000 metrów głębokości – ta strefa, niegdyś uważana za pozbawioną życia z powodu braku światła słonecznego, jest jednym z największych siedlisk na Ziemi, niosącym ogromną różnorodność życia.

Jakie stworzenia mogą przetrwać w głębokim oceanie?

Istnieje obfitość dziwnych i cudownych form życia, które przystosowały się do tych ciemności. Żabnica, z jej przepastnymi ustami, ostrymi zębami i przypominającą lampę strukturą wystającą z głowy, jest tylko jednym z tych stworzeń „nie z tego świata”.

Głębokie morze to także kraina gigantów. Tu, olbrzymie kałamarnice osiągają długość 18 metrów, a koniki wyrastają wokół dna morskiego niczym olbrzymie budowle. Występują tu także długie japońskie pająki.

Jeśli wpłyniesz głębiej – zobaczysz więcej znajomych drapieżników. Wysoko w łańcuchu pokarmowym są rekiny. Chociaż możesz mieć problem ze znalezieniem ich, one nie mają żadnego problemu ze znalezieniem Ciebie. Współczesne rekiny mogą wyczuć nawet już kilka kropel krwi i usłyszeć dźwięki pod wodą z odległości 800 metrów (!). Jakby te podwyższone zdolności były niewystarczające, rekiny mogą polować za pomocą sieci elektrosensorycznych komórek zwanych ampułkami Lorenzini. Komórki te są wypełnione specjalną galaretką, która pozwala im wykrywać sygnały elektryczne od ofiary, w tym nawet najmniejsze drgnięcie mięśnia.

Jednak drapieżniki oceanów mają różne kształty i rozmiary.

Nie dajcie się zwieść pięknemu i galaretowatemu ciału meduzy – mogą zaserwować bolesny cios. Mają ciała złożone w 95% z wody, stąd te delikatne stworzenia muszą polegać na tysiącach komórek zawierających jad, w celu zabezpieczenia i zdobycia zdobyczy. Największy gatunek meduz ma macki, które mogą osiągnąć niesamowite długości – większe niż niebieski wieloryb. Niestety, istnieje jeszcze większe niebezpieczeństwo niż rekiny czy meduzy….

Jakie?

Nadmierne połowy stały się poważnym zagrożeniem dla przetrwania życia w morzu. Długie żyłki wędkarskie z setkami haczyków lub ogromnymi sieciami zbierają ogromne ilości ryb, a także inne gatunki, takie jak ptaki morskie, żółwie i delfiny. Technologia opracowana dla wojny jest teraz przewodnikiem okrętów.

Radary, sonary, helikoptery i samoloty pozwoliły nam łowić ryby na większych głębokościach i dalej na morzu niż kiedykolwiek wcześniej. Wraz z rozszerzaniem się zasięgu i głębokości połowów, tak samo poszerzyły się różnorodne gatunki, na które celujemy. Prawie 31% światowych populacji ryb jest już bardzo rzadko spotykanych. Ważne jest, abyśmy chronili ocean – Ty też możesz! Przejrzyj zasoby o tej tematyce dostępne na Edusklep.pl i zacznij działać.

spacer

Odpowiedz