jazda-na-rowerze-i-zeglarstwo-co-maja-wspolnego

Jazda na rowerze i żeglarstwo – co mają wspólnego?

Nie każdy w rowerze widzi tylko zwykły, po prostu bardziej ekonomiczny środek transportu. Dobrze wyposażone, profesjonalne modele osiągają wartość średniej klasy auta, a jazda nimi dostarcza wiele radości i pozytywnych emocji. Wycieczki rowerowe to sport, który w piątkowy wieczór animuje, by zrzucić garnitur i założyć wygodne dresy. To dyscyplina, która napawa dumą i zdrowiem. I tak jak żeglarstwo, windsurfing czy wspinaczka staje się elitarnym sportem, który łączy wybranych. Gdzie zatem wybrać się na rower, a gdzie na żagle?

Rower i góry – czy to się w ogóle łączy?

Jasne, że się łączy i to jeszcze jak! Wystarczy sprawdzić trasy rowerowe w górach, których nie brakuje np. w Beskidzie Śląskim, by wiedzieć, że tam naprawdę jest gdzie pojeździć. To wielkie wyzwanie, którego nie ma co porównywać nawet z długimi wycieczkami po miejskich terenach. Dobry rower sporo kosztuje, ale dostarcza też wyjątkowych wrażeń, dlatego coraz więcej osób szuka kontaktu z naturą i szczyty górskie zdobywa właśnie na dwóch kółkach. Takie wycieczki rowerowe to dobry sposób na odreagowanie i spędzanie wspólnego czasu w gronie przyjaciół czy rodziny. Czas w górach, kiedy adrenalina sięga zenitu, a strużka potu na plecach wyznacza ilość przebytych kilometrów, jest zdecydowanie bezcenny. Mimo wysiłku i zmęczenia, ludzie czują się szczęśliwsi i spełnieni. Apetyt zdecydowanie rośnie w miarę jedzenia i po zdobyciu łatwiejszych odcinków, najczęściej przychodzi ochota na więcej i więcej. Jazda na rowerze dobrze działa też na zdrowie i kondycję, dlatego osoby, które chcą na długo pozostać fit, coraz częściej wsiadają na rower i szukają przygód również na górskich ścieżkach.

Latem żagle czy rower?

Moda na sporty ekstremalne nie przemija i właściwie na fotkach, pozostawionych na mediach społecznościach wręcz obowiązkowo musi się znaleźć też coś ze sportów wyczynowych. To mogą być również żagle, które zapraszają chętnych między innymi na piękne i malownicze Mazury. Tam, na wielu jeziorach warunki do żeglowania są wręcz idealne, szczególnie na stawianie pierwszych kroków z żaglami. Sailing to idealny sport dla osób, które kochają wodę i świetnie łączą to z wysokim poziomem adrenaliny.

Trzeba też przyznać, że żeglarstwo, podobnie jak jazda na rowerze należy do tych bardziej elitarnych sportów i dostarczających porządnej dawki wrażeń i emocji. Żeglarstwo to jedna z droższych dyscyplin sportowych i choć nie trzeba od razu kupować jachtu, by pożeglować, to mimo wszystko same uprawnienia, składki członkowskie czy kursy mogą skutecznie opustoszyć kieszeń. Niemniej jednak taki rejs po Bałtyku czy spędzenie kilku dni na mazurskich jeziorach, warte są wydania większych pieniędzy.

Trudno spierać się, co jest lepsze – rower w górach czy żagle na jeziorze, bo w każdym sporcie można znaleźć coś wyjątkowego. Trzeba więc spróbować każdego i samemu przekonać się, czy tęsknota będzie większa za górskimi szczytami czy za mazurskimi jeziorami.

Kiedy znaleźć czas na sporty ekstremalne?

Sposobów na spędzenie fantastycznego urlopu zdecydowanie jest wiele. Zimą można wybrać się na narty, latem na rower czy żagle, a jesienią dobrym pomysłem może być np. bouldering. Pytanie tylko, kiedy na to wszystko znaleźć czas?

Nie trzeba jednak przeznaczać całego urlopu na życiowe uciechy, skoro do dyspozycji są jeszcze dni wolne i weekendy. Nawet te dłuższe trasy rowerowe w górach można pokonać w jeden dzień, np. w sobotę albo niedzielę, kiedy nie trzeba gnać do pracy. Także na żagle nie trzeba poświęcać całego tygodnia. Już kilka dni w zupełności wystarczy, by nabrać wiatru w żagle i przyjemnie się zrelaksować. W kalendarzu na takie wyprawy można zaplanować na przykład długi weekend majowy, kiedy pogoda rozpieszcza i zapewnia świetne warunki i na rower i na żagle, a przy tym nie trzeba poświęcać na to ani jednego dnia urlopu.

Warto pamiętać, że sporty ekstremalne wymagają dobrej kondycji, dlatego dawka ruchu wskazana jest też pomiędzy urlopami. Jogging, siłownia czy nawet zajęcia jogi pozwolą świetnie przygotować się do jazdy na rowerze w ekstremalnych warunkach czy na wycieczkę na jeziorze pod żaglami.

 

spacer

Odpowiedz