img_0310

Karaka Trinidad 1519 okręt flagowy Magellana

Model żaglowca Trinidad

Karaka Trinidad

W 1519 roku z hiszpańskiego portu Sanlucar wypłynęło pięć karak pod dowództwem Ferdynanda Magellana. Celem wyprawy było jedno z największych zamierzeń w historii odkryć i poznania Świata- dotarcie do wysp korzennych (Moluków), drogą na zachód. Według Bulli Papieskiej, wyspy te leżały w rejonach należących do Portugalii. Magellan dowodził, że obszary te przynależne były koronie hiszpańskiej. Pomimo wielu przeciwności, dzięki żelaznej woli i uporowi Magellana, udało się wyekwipować pięć okrętów- TRINIDAD, SAN ANTONIO, CONCEPCION, SANTIAGO i VICTORIĘ. 20 września 1519 roku okręty wypłynęły w trwającą trzy lata podróż. Po ponad dwóch latach, 8 listopada 1521 roku dwa okręty dotarły do Moluków- żaglowiec flagowy TRINIDAD i VICTORIA. Niestety na pokładzie żadnego z nich nie było inicjatora wyprawy. Ferdynand Magellan zginął w bezsensownej potyczce na wyspie Matan 26 kwietna 1521 roku. Żaglowce TRINIDAD i VICTORIA napełniają ładownie przyprawami i wtedy okazuje się, że TRINIDAD ma poważny przeciek w ładowni. W dalszą drogę wyrusza samotna VICTORIA, która po ciężkich zmaganiach 5 września 1522 roku wraca do Hiszpanii. Załoga żaglowca TRINIDAD, pozostawionego na wyspie Tidore, naprawiała okręt ponad 4 miesiące. Po nieudanych próbach odszukania drogi powrotnej, okręt powrócił na Moluki, gdzie załoga poddała się Portugalczykom.

Model żaglowca Trinidad

Karaka Trinidad

Wymiary modelu:

Długość- 67 cm.

Szerokość- 27 cm.

Wysokość- 52 cm.

 

Model zarezerwowany

 

Według zachowanych źródeł, żaglowiec TRINIDAD był typową karaką z przełomu XV i XVI wieku. W owym czasie karaki charakteryzowały się wysokimi nadbudówkami na dziobie i rufie. Maszty były zwieńczone dużymi bocianimi gniazdami, z których prowadzono obserwację a także walkę. Z posiadanych do czterech masztów, dwa przednie nosiły ożaglowanie rejowe, a pozostałe- łacińskie. Pojawiło się drugie piętro żagli na fokmaszcie i grotmaszcie. Żaglowiec był dosyć dobrze uzbrojony, chociaż nie był typowym okrętem wojennym. Posiadał około 46 armat, co dawało mu znakomitą ochronę przed piratami i łodziami tubylców.

Skala powiększona do 1:72

 

 

 

 

spacer

Jeden komentarz do wpisu “Karaka Trinidad 1519 okręt flagowy Magellana

  1. Anna Stanek

    Piękny model Pan wykonał. Ten i wszystkie inne również 🙂 W naszym przedszkolu http://www.basniowyogrod.pl często organizowane są zajęcia pozalekcyjne, w których dzieci uczą się jak wyglądają różne zawody, prace itp. Czy nie zechciałby Pan poprowadzić takich zajęć? 🙂

Odpowiedz