kla-2

Kiedy stosować klapy oddymiające?

Klapy służące do oddymiania przydają się w wielu budynkach. Gwarantują one nie tylko bezpieczeństwo, ale także służyć do wentylacji i doświetlenia pomieszczeń. Kiedy warto stosować klapy oraz jakie korzyści płyną z ich stosowania. Oto małe podsumowanie.

Jakie funkcje pełnią klapy dymne?
Wspomniane klapy mogą mieć bardzo szerokie zastosowanie. Jednak ich podstawowym celem jest odprowadzenia dymu, gorącego powietrza oraz szkodliwych gazów powstających podczas pożaru. Redukują one tym samym ryzyko zaczadzenia oraz ograniczają rozprzestrzenianie się ognia. Każdy system oddymiania powinien umożliwiać bezpieczne i szybkie przeprowadzenie ewakuacji i akcji gaśniczej. Ponadto zamontowanie klap będzie niosło także pozytywne skutki związane z ograniczeniem wysokiej temperatury, która może działać szkodliwie na konstrukcje budynku.

Dlaczego warto zamontować klapy?
Oddymianie za pomocą klap znajdujących się w dachu jest bardzo szybkie i efektywne. Klapy oddymiające – https://lupusfire.pl/oferta/klapy-oddymiajace/ są praktycznym i ekonomicznym rozwiązaniem, które jednocześnie pozwala szybko zareagować w sytuacji kryzysowej. Klapy mogą pełnić także dodatkowe funkcje. Mianowicie za dnia mogą pełnić funkcje doświetlającą po wcześniejszym zastosowaniu odpowiednich materiałów, które będą przepuszczać światło. Co więcej, mogą stanowić wsparcie dla systemu wentylacji, gdyż po zainstalowaniu odpowiedniego systemu otwierania można otwierać je zawsze wtedy, kiedy będzie to potrzebne. Podsumowując, klapy mogą przynieść dodatkowe korzyści i być użytkowane nie tylko podczas pożaru.

Jak wybrać odpowiednią klapę dymową?
Wybór klapy powinien być dostosowany do rodzaju budynku oraz potrzeb inwestora. Po uprzednim ich ustaleniu dopiero można wybrać rodzaj mechanizmu oraz budowę klapy. Rozważne decyzje należy podejmować także w stosunku do kształtu klapy oraz materiału jej wykonania. Wszystkie parametry powinny być kompatybilne z budynkiem oraz kształtem dachu. W przeciwnym razie może okazać się, że klapy nie będą działały odpowiednio i zawiodą, kiedy będą najbardziej potrzebne.

spacer

Odpowiedz