72 ogorek kiszony deska_800x528

Kiszonki – zdrowy składnik diety

Kiszona kapusta, ogórki czy buraczki to najbardziej popularne kiszonki w naszym kraju. Dlaczego warto jeść kiszonki? Jaki wpływ mają na nasze zdrowie?

Dawniej w każdym polskim domu – w spiżarkach lub piwnicach – można było znaleźć słoiki z kiszonymi ogórkami oraz beczkę z kapustą kiszoną. Samodzielne produkowanie kiszonek było czymś naturalnym i oczywistym. Dzisiaj wolimy pójść do sklepu i kupić gotowe produkty. Często wynika to z braku czasu na robienie przetworów, braku miejsca do przechowywania lub po prostu braku doświadczenia i obawa przed porażką. W niektórych domach kiszonki zostały wyparte przez inne produkty – pochodzące z innych kultur i regionów. Swobodny dostęp do produktów kuchni z całego świata sprawia, że zapominamy o tym co najcenniejsze w naszej kuchni. Do bogactw naszej kultury kulinarnej należą między innymi kiszonki. Dlaczego można tak powiedzieć?

Dlaczego lubimy kiszonki?

Z pewnością każdy mógłby podać inny powód. Jedni kochają ich smak. Nie wyobrażają sobie ryby na obiad bez surówki z kiszonej kapusty. Inni uwielbiają kwaśny smak ogórków kiszonych, który doskonale komponuje się ze składnikami wielu sałatek. Bez względu na preferencje jedno warto podkreślić: kiszonki mają szerokie zastosowanie z kuchni. Polski bigos, forszmak, paszteciki, pierogi, krokiety, kulebiak, zupa ogórkowa – to dania bez których nie byłoby polskiej kuchni. A te dania nie miałyby takiego smaku, gdyby nie kiszonki.

Warto jednak wniknąć w temat głębiej, ponieważ oprócz smaku kiszonki kryją w sobie mnóstwo wartości odżywczych.

Kiszonki – ich wpływ na zdrowie

Jakie właściwości prozdrowotne mają kiszonki? Okazuje się, że kiszonki to prawdziwa bomba witaminowa, wzbogacona minerałami i innymi ważnymi dla naszego organizmu składnikami. Na początku warto powiedzieć o kwasie mlekowym, który powstaje w wyniku fermentacji. Ma on zbawienny wpływ na nasze jelita. Przywraca właściwa florę bakteryjną w jelitach, wspomaga procesy trawienia. Doskonale wpływa na układ pokarmowy. Dlatego kiszonki polecane są osobom z problemami żołodkowo-jelitowymi, między innymi zaparciami czy zespołem jelita drażliwego. Warto pamiętać, że układ trawienny powiązany jest z naszym mózgiem – prawidłowe funkcjonowanie jelit przekłada się na nasz nastrój i ogólne samopoczucie.

Kiszonki to także bogactwo witamin, między innymi witamin z grupy B, witaminy C, K, A. Są również źródłem pierwiastków takich jak: potas, wapń, fosfor, magnez, a także błonnika pokarmowego. Przyczyniają się do zaopatrzenia naszego organizmu w niezbędne dla nas wartości. Dlatego możemy śmiało powiedzieć, że wprowadzenie do diety kiszonek w postaci kapusty kiszonej czy ogórków, to doskonałe inwestycja w nasze zdrowie.

Kiszonki na polskim rynku

W naszym kraju jest wielu producentów kiszonek. Jednym z nich jest rodzinne gospodarstwo Słoneczne Pole. Firma działa od ponad 30 lat i zajmuj się uprawą warzyw, a następnie ich przetwarzaniem. Dostarcza na polskie stoły smaczne i naturalne kiszonki: kapustę kiszoną, ogórki kiszone, buraczki i marchewkę. Dzięki tradycyjnym recepturom smak tych produktów jest niezmienny od lat. Więcej na temat tych produktów można przeczytać na stronie slonecznepole.com.pl.
Kiszonki to symbol polskiej kuchni. Są bardzo smaczne, ale przede wszystkim mają mnóstwo wartości odżywczych.

spacer

Odpowiedz