pool-954284_960_720

Kojące hobby? Jeśli nie pływanie, to na pewno ogrodnictwo!

Ogrodnictwo to prawdziwe hobby użytkowe. Zapewnia stymulację umysłu, ciała i duszy. Pozwala ci być jednocześnie kreatywnym i naukowym. Daje ci ćwiczenia fizyczne, ale nie jest to wygórowane i zbyt wymagające. Oto dlaczego ogrodnictwo to świetny sposób na polepszenia ogólnego dobrego samopoczucia i dlaczego jest to ważne dla osób zmagających się z problemami psychicznymi.

Ogrodnictwo pomaga się odstresować

Badania wykazały, że ogrodnictwo to świetny sposób na zmniejszenie stresu w swoim życiu. Po pierwsze, kwiaty są piękne i pachnące. Mają uspokajający wpływ na większość ludzi. Ale nie chodzi tylko o ceny promocyjne na cebulki kwiatowe. Nawet ogrody warzywne mogą mieć działanie ograniczające stres. Głównym powodem, dla którego ogrodnictwo jest tak dobre w łagodzeniu stresu, jest to, że jest ucieczką – ucieczką od:

  • kłopotów i obowiązków;
  • od innych ludzi;
  • ze sztywnego świata pozbawionego naturalnego piękna.

 

Aktywność fizyczna, która prowadzi do wzmocnienia psychicznego

Ogrodnictwo jest hobby, którym każdy może cieszyć się – od dzieci do seniorów, i super dopasowane nawet dla leniuchów. Daje przyzwoity trening prawie każdemu, ale ma całkiem niewielki wpływ na ciało. Praca w ogrodzie przez godzinę – całe to grabienie, kopanie, koszenie i poruszanie kamieniami powoduje spalanie niemal tyle kalorii, co lekki jogging. Ta aktywność nie tylko pomaga nadać smukłość twojej sylwetce, ale także daje impuls do twojego umysłu. Korzyści płynące z ćwiczeń wynikają bezpośrednio z zdolności organizmu do zmniejszania oporności na insulinę, zmniejszania stanu zapalnego i stymulowania uwalniania czynników wzrostu. Te czynniki wzrostu wpływają na zdrowie komórek mózgu. Będzie czuć się szczęśliwszym, gdy masz wystarczającą aktywność fizyczną, co jest nie tylko efektem placebo lub uczuciem satysfakcji, w rzeczywistości jest to reakcja chemiczna.

Ogrodnictwo jako sposób na walkę z depresją i lękiem

Wiele osób stosuje określone podejście do walki z depresją i lękiem- koncentrując się na czymś konkretnym. Polega na skupianiu się na chwili, przyjmowaniu tego, co jest dobre w teraźniejszości i odpuszczaniu trosk o przeszłe problemy i przyszłe zmartwienia. Ogrodnictwo daje nam mnóstwo okazji do bycia skoncentrowanym. Bogate kolory, urzekające zapachy i faktura gleby pobudzają nasze zmysły i pomagają nam pozostać w teraźniejszości. Rozstrzyganie zadań i osiąganie celów pomaga nam również budować poczucie własnej wartości. Uprawa i pielęgnacja roślin zdecydowanie zapewnia możliwości takich osiągnięć.

W końcu poczucie, że jesteśmy częścią czegoś większego (w przypadku ogrodnictwa oznacza to naturę i cykl życiowy) zawsze pomaga odeprzeć uczucie beznadziei, które towarzyszy depresji.

Jak ogrodnictwo może pomóc w zapobieganiu niezdrowym mechanizmom?

Bez zdrowych nawyków, które pomogą nam radzić sobie ze stresem, lękiem i depresją, ludzie mogą zwrócić się do szybkich, łatwych sposobów uśmierzania dolegliwości, które są niezdrowe i kończą się niepowodzeniem. Działania, które poprawiają ogólne zdrowie psychiczne, takie jak ogrodnictwo, odstraszają nas od zachowań, które tylko pogorszą problem.

spacer

Odpowiedz