sveinn-birkir-bjornsson-2cL8ZO7FekI-unsplash

Koniec sezonu na jeziorze – w jaki sposób przygotować łódź przed zimą?

Posiadanie własnej łodzi to całe mnóstwo przyjemności, ale również i obowiązków. O łódź trzeba bowiem odpowiednio dbać, w przeciwnym razie już po kilku latach możemy mieć z nią spore problemy. Łódkę należy nie tylko przygotowywać do sezonu, ale również po zakończonym sezonie wykonać wiele prac konserwacyjnych, które pozwolą jej bez problemu przetrwać zimę.

W naszych warunkach klimatycznych łodzie bardzo rzadko zostają na wodzie. Gdy jezioro skuwa lód, może być on niebezpieczny dla kadłuba oraz znajdujących się w nim elementów. Łodzie zimują więc na lądzie, w różnych warunkach, w zależności od możliwości w danej lokalizacji. Najczęściej właściciele łodzi decydują się na wynajmowanie hangarów lub miejsc hangarach. Dzięki temu mogą mieć pewność, że łódka przezimuje w bezpiecznych warunkach, z dala od szkodliwych czynników atmosferycznych. Dobrym rozwiązaniem może być również kupno lub wybudowanie hangaru tylko dla siebie. Jednak ta opcja dotyczy najczęściej osób, które zdecydowanie mogą sobie na to pozwolić.

Przygotowanie łodzi do zimy

Zanim łódka trafi na zimę do hangaru czy pod plandekę, najpierw musimy ją bardzo dokładnie obejrzeć po wyjęciu z wody. Wszystkie, nawet najdrobniejsze usterki, powinny być naprawiane na bieżąco. Jeśli zostawimy je na cały sezon zimowy, na wiosnę może się okazać, że uszkodzenia będą dużo poważniejsze. Bardzo ważne są uszkodzenia w obrębie kadłuba, zwłaszcza te, których nie widać w czasie sezonu. Warto zwrócić uwagę także na wszelkie inne drobne awarie, z którymi na wodzie jakoś sobie poradziliśmy, ale nie da się z nimi pływać przez dłuższy czas. Im lepiej zadbamy o łódź przed zimą, w tym lepszym stanie przezimuje w sezonie zimowym.

Porządki w hangarze

Aby łódka dobrze przezimowała, warto zadbać o to, by miała sporo miejsca w hangarze. Tymczasem wszystkie pomieszczenia magazynowe są zwykle mocno zagracone i pojawia się problem ze wstawieniem łódki. Tym bardziej, jeśli właśnie przed sezonem ją kupiliśmy i dopiero po zakończeniu pływania zaczynamy się rozglądać za powierzchnią magazynową. Bez względu na to, czy hangar kupimy czy tylko wynajmiemy, trzeba go opróżnić ze wszystkich dużych gabarytów. A mogą tam się znajdować nawet stare kadłuby i szkielety łodzi, które już od dawna są do wyrzucenia. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalistycznych firm zajmujących się wywozem przedmiotów wielkogabarytowych. A takich firm działa w ostatnim czasie naprawdę sporo. Opróżnianie lokali warszawa to dobra opcja także wtedy, gdy w okolicy mamy hangar na łódź i chcemy go oczyścić ze wszystkich niepotrzebnych elementów. W innych lokalizacjach również bez problemu powinniśmy znaleźć firmę, która kompleksowo zajmie się wywożeniem wielkich gabarytów. Dzięki temu nie będziemy musieli sprzątać samodzielnie, zaoszczędzimy sporo czasu i bólu pleców. Firmę sprzątającą warto wynająć jeszcze w sezonie, gdy łódź będzie na wodzie. Po jej wyciągnięciu będziemy mieć bowiem na pewno miejsce, w którym będzie można ją umieścić.

spacer

Odpowiedz