Poruszanie się po gitarach dostępnych w lokalnym sklepie muzycznym lub sklepie internetowym może być zniechęcającym doświadczeniem. Sama liczba modeli, kształtów i rozmiarów jest myląca. Jednak może istnieć sposób na uproszczenie doświadczenia z wykorzystaniem pewnego poziomu wiedzy. Gitara, jako wykonany instrument, opiera się w dużej mierze na nauce, jeśli chodzi o jej konstrukcję, a także wytwarzany przez nią dźwięk. Pomiary i dostrojenie potrzebne do wykonania gitary są niezwykle precyzyjne. Zrozumienie nauki stojącej za gitarą jest zatem nieocenionym narzędziem do pomiaru jakości, a tym samym określenia najlepszej gitary.
Drewno tonalne i fale dźwiękowe
Dźwięk przemieszcza się w różny sposób przez różne materiały. Porusza się przez drewno prawie trzynaście razy szybciej niż powietrze. To sprawia, że jest to idealny materiał na instrumenty muzyczne, w których najważniejsza jest responsywność. Wiemy, że fale dźwiękowe nie mogą podróżować w próżni. Wymagają interakcji z cząsteczkami, aby wytworzyć to, co rozpoznajemy jako śpiew ptaków, silnik samochodu lub muzykę. Pierwsi producenci instrumentów szukali najlepszego materiału i osiedlali się na drewnie. Wszyscy słyszeliśmy o skrzypcach Stradivariusa. Lutnik Stradivari miał obsesję na punkcie jakości i używał tylko drewna świerkowego z doliny Fiemme we włoskich Alpach. Jego skrzypce słyną teraz z wyjątkowego brzmienia i mają odpowiednią cenę, a niektóre egzemplarze sprzedają się za miliony.
Drewno tonalne
Drewno jest preferowane ze względu na jego zdolność do skutecznego przenoszenia dźwięku. Ma również cechy tonalne, które różnią się w zależności od typu. Niektóre wytwarzają bardziej surowe dźwięki, podczas gdy inne tworzą cieplejsze, głębsze alikwoty. W żargonie gitarowym nazywa się to drewnem tonalnym. Szczególnie gęste drewno cenione za rezonans dźwięków, które przez nie przechodzą oraz za skłonność do kształtowania brzmienia gotowego instrumentu. Wybór odpowiedniego rodzaju drewna tonowego jest ważną naukową miarą najlepszych i najgorszych gitar. Jest to jednak utrudnione ze względu na dostępność niektórych gatunków brzmień, co ma bezpośredni wpływ na cenę gitary. Im rzadsze, bardziej zagrożone drewno, tym droższy instrument. Najlepiej jest polegać na specyficznych właściwościach drewna tonowego, aby określić, które najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.
Kolejną kwestią jest wartość strukturalna drewna.
Gitara musi trzymać się razem i dawać świetne brzmienie. Wiadomo, że gitary wytrzymują napięcie rzędu kilkuset kilogramów. Dlatego też lutnicy szukają szczęśliwego środka między tonacją a siłą, a wymiana progów jest dość ważnym tego elementem. Oto kilka najpopularniejszych gatunków drewna i ich odpowiednich właściwości. W żadnym wypadku nie jest to wyczerpujące i istnieje wiele innych wariantów o podobnie udowodnionych naukowo właściwościach. Jesion to jedno z najsilniejszych i najbardziej ekonomicznych gatunków drewna używanych do produkcji gitar. Pochodzi z Europy, jest szeroko dostępny i bardzo przystępny cenowo.