mydelka

Kosmetyki naturalne – poznaj powody, dla których warto je używać.

Kosmetyki różnego typu stosujemy każdego dnia. Poznaj powody dla których wiele osób decyduje się na naturalne kosmetyki ekologiczne.

W Polsce co raz chętniej kupuje się naturalne produkty. Dotyczy to także rozmaitych stosowanych w codziennej pielęgnacji kosmetyków. Rosnąca popularność produktów ekologicznych wynika w przeważającej mierze po prostu ze stale zwiększającej się świadomości Polaków w zakresie zdrowego odżywiania się oraz wpływu substancji pozyskiwanych syntetycznie na nasze zdrowie.

Chemia w kosmetykach

Wiek dwudziesty przyniósł ogromny rozwój różnych dziedzin chemii, które przyczyniły się do wprowadzenia na rynek co raz to nowych substancji pochodzenia syntetycznego, materiałów, które nie występują naturalnie w przyrodzie, a charakteryzujących się bardzo pożądanymi właściwościami. Jedną z grup bardzo powszechnie stosowanych produktów są najróżniejsze konserwanty. Jaką rolę w ogromnym przemyśle kosmetycznym spełniają konserwanty? Krótki termin przydatności do użycia wielu produkowanych kosmetyków utrudniał ich dystrybucję na zagraniczne rynki, a także ograniczał możliwości ich magazynowania. Zastosowanie chemicznych konserwantów okazało się niezwykle cenne po prostu z biznesowego punktu widzenia – produkty o długim terminie przydatności można z powodzeniem transportować nawet do najodleglejszych zakątków planety zwiększając dostępne dla firm rynki. Czy w obliczu tak ogromnych korzyści finansowych naprawdę należycie przebadano i przetestowano stosowane substancje chemiczne pod kątem ich wpływu na ludzki organizm? Oczywiście na obszarze Unii Europejskiej funkcjonuje bardzo wiele starannie opracowanych przepisów i norm regulujących wprowadzanie do obrotu rozmaitych stale pojawiających się nowych substancji chemicznych. Jednak nadal mają one naprawdę bardzo wielu krytyków. Jednym z najpopularniejszych i będących już najdłużej w użyciu jest formaldehyd, który według Światowej Organizacji Zdrowia ma silne działanie uczulające oraz rakotwórcze. Jego negatywny wpływ niweluje się po prostu poprzez wprowadzanie ograniczeń ilościowych w składzie kosmetyków. Podobną metodę ochrony społeczeństwa przed potencjalnym negatywnym wpływem stosuje się w przypadku wielu innych tego typu substancji. Jak jednak zwracają uwagę sceptycy – co wtedy, gdy kolejne warstwy różnych kosmetyków nakładają się na siebie? Na przykład podczas mycia włosów: zaleca się każdorazowo dwukrotne mycie włosów, a co stanie się wtedy, gdy za każdym razem niedokładnie spłuczemy szampon? Jaki wpływ na nasze włosy będą miały kolejne zaaplikowane środki chemiczne w odżywce do włosów, farbie oraz lakierze? Czy negatywne działanie chemicznych substancji nie kumuluje się? A o jakich substancjach tego typu stosowanych w nowych produktach ogół społeczeństwa jeszcze nie wie? Rozmyślania tego typu połączone z obserwowaniem stanu swojego organizmu bardzo wielu popychają w kierunku naturalnych, ekologicznych produktów.

Naturalne kosmetyki – dla zdrowia i urody

Ludzie od tysiącleci korzystają z rozmaitych kosmetyków, ale zawsze charakteryzowały się one rzecz jasna naturalnym pochodzeniem. Oczywiście sam ten fakt nie oznacza, że wszystko co naturalne jest zdrowe dla naszego organizmu, jednak naturalny kosmetyk zazwyczaj charakteryzuje się prostym, przejrzystym i skutecznym składem. Jeżeli coś znakomicie sprawdzało się przez całe tysiąclecia, to dlaczego mielibyśmy z tego nie korzystać także my w dobie obecnej? Oczywiście pozyskiwanie naturalnych wysokiej jakości substancji musi wiązać się z dodatkowymi kosztami, dlatego dobre kosmetyki naturalne na ogół są nieco droższe od swoich typowych drogeryjnych odpowiedników.

Artykuł opracowany przy współpracy z drogerią TerazNatura.pl.
Kosmetyki Naturalne Sklep
Teraz Natura
Bodaczów 117A
22-460 Szczebrzeszyn

spacer

Odpowiedz