careers-at-sea

Kredyt na sfinansowanie studiów marynistycznych – porównujemy oferty

Opcję wnioskowania o kredyt podejmują zazwyczaj osoby posiadające źródło zarobkowania- najczęściej pracujące na etacie lub posiadające własną działalność gospodarczą. Stałe źródło dochodów, niezależnie od źródła ich pochodzenia jest kluczową kwestią przemawiającą za przyznaniem lub odmową kredytu. Od niedawna jednak na rynku finansowym pojawiła się możliwość przyznania kredytu osobom nie posiadającym udokumentowanego dochodu, czyli studentom. Sprawdźmy więc, jakie placówki posiadają taką ofertę oraz jakie są kryteria przyznania kredytu studenckiego.

Coś o kredytach studenckich

Przede wszystkim oferta kredytów studenckich nie jest zbyt obszerna, a te oferowane studentom są dofinansowywane z Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich. Kredyt studencki na przystępnych warunkach może zostać przyznany studentowi studiów dziennych, wieczorowych i zaocznych, zarówno na uczelniach prywatnych jak i państwowych. Ważne jest, aby wnioskodawcy starający się o dofinansowanie podczas swojej nauki rozpoczęli edukację na studiach przed rozpoczęciem 25. roku życia. O kredyt studencki mogą się starać również doktoranci. W pierwszej kolejności na pozytywne rozpatrzenie wniosku mają szansę studenci o niskim dochodzie na członka rodziny- dla przykładu w roku akademickim próg ten wynosił maksymalnie 1600 złotych na osobę.

Absolwenci studiów wyższych o najlepszych wynikach w nauce mogą liczyć na częściowe umorzenie zaciągniętej pożyczki. Przyznany kredyt wypłacany jest w ciągu dziesięciu rat regulowanych przez bank udzielający kredytu, a jego wysokość jest odgórnie ustalana. Na rok akademicki 2005/2006 Ministerstwo Szkolnictwa przyznało ratę kredytu w wysokości 600 złotych, co jest sporym zastrzykiem gotówki w ciągu miesiąca. Dwa razy w ciągu roku, po zaliczeniu sesji student pobierający kredyt jest zobowiązany do dostarczania zaświadczenia, że jest studentem- jest to warunek konieczny do kontynuacji wypłat. Warto pamiętać, że osoby przebywające na urlopie studenckim nie mogą liczyć na kredyt studencki.

A co ze spłatą?

Spłata kredytu następuje w okresie do dwóch lat po ukończeniu studiów. W przypadku przerwania studiów spłata kredytu następuje miesiąc po obowiązkowym przedstawieniu zaświadczenia o dalszym studiowaniu. Ilość rat do spłaty jest dwukrotnie większa niż ilość wypłaconych rat kredytu. Co ważne, rata kredytu nie może przekroczyć 20% całkowitego dochodu osoby spłacającej.

Dla kogo kredyty studenckie?

Nie ma co ukrywać, że czas studiów jest czasem pełnym wyzwań, także finansowych. Studenci nie zawsze mają możliwość mieszkania w rodzinnym domu w czasie studiów, co już generuje dość spore koszty podczas studiowania. Chociaż kredyty studenckie nie są dostępne w każdym banku, to warto zastanowić się nad taką formą wsparcia finansowego. Student bowiem nie zawsze ma możliwość połączenia pracy ze studiami, dlatego zastrzyk gotówki w formie kredytu specjalnie dla studentów jest wartościową opcją. Warunki udzielania i spłaty takiego kredytu jest naprawdę atrakcyjna.

Autorem poradnika jest portal E-BS.pl – finanse i bankowość

spacer

Jeden komentarz do wpisu “Kredyt na sfinansowanie studiów marynistycznych – porównujemy oferty

Odpowiedz