dewaruci

KRI Dewaruci – Indonezja

 

 

 

Jacht „Dewaruci” jest jedynym żaglowym statkiem szkolnym w posiadaniu indonezyjskiej marynarki wojennej. Jest to też największy żaglowiec w Indonezji. Oprócz misji szkoleniowej pełni funkcję ambasadora dobrej woli poza granicami macierzystego kraju.

Został zbudowany w niemieckiej stoczni Stiilcken & Sohn. Konstruowanie kadłuba rozpoczęło się w 1932 roku, ale na czas II wojny światowej prace przerwano. Zakończenie budowy nastąpiło dopiero w 1953 roku. Kadłub wykonano ze stali, a zabudowę wnętrza z drewna tekowego.

Galion na dziobie przedstawia mityczne jawajskie bóstwo odwagi Wayang. Każdy z trzech masztów ma umowną nazwę — są to imiona synów bóstwa Pandu. Statek nie rozwija dużych prędkości — zarówno na żaglach, jak i na silniku jest to około 9-10 węzłów.

Przez kampanię reklamową Wonderful lndonesia barkentyna aktywnie promuje turystyczną stronę Indonezji. Rejon żeglugi to głównie wyspy Pacyfiku, chociaż sporadycznie żaglowiec wychodzi w dalsze rejsy. Jednostka brała także udział w nagraniach do filmu Anna i król z Jodie Foster.

Co ciekawe, statek ma własną orkiestrę, której występy na Tall Ships’ Races w Hartlepool w 2010 roku zapewniły mu nagrodę dla najlepszej załogi i rozgłos w mediach. Z uwagi na wiek, jednostka ma być niebawem wycofana z użycia i zastąpiona nowym żaglowcem o tej samej nazwie.

DANE TECHNICZNE

Typ ożaglowania: barkentyna

Powierzchnia ożaglowania: 1091 m’

Długość: 58,3 m

Materiał kadłuba: stal

Port macierzysty: Surabaja, Indonezja

spacer

Odpowiedz