shutterstock_60828601

Lampy nawigacyjne w małej łodzi – na jakie się zdecydować?

Sezon letni i piękna pogoda zachęcają do rejsów po wodzie. Zanim jednak wypłyniemy na szerokie wody, musimy mieć pewność, że nasza łódka jest dobrze przygotowana. Przede wszystkim musimy zadbać o oświetlenie, które jest tak samo ważne na lądzie, co na wodzie. W grę przecież wchodzi nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale także współtowarzyszy i innych osób, które również może spotkać w trakcie rejsu.

Amatorzy żeglugi morskiej z pewnością nie będą mieli trudności z wyborem lamp nawigacyjnych do swojej łodzi. Problem za to mogą mieć osoby, które dopiero kupiły łódź. Dlatego podpowiadamy, na jakie lampy nawigacyjne się zdecydować.

Jaką funkcję pełnią oświetlenie nawigacyjne?

Na samym początku warto dowiedzieć się, że oświetlenie nawigacyjne nie jest tylko dla ozdoby, lecz odgrywa bardzo ważną rolę. Przede wszystkim zapewnia nam bezpieczeństwo i jest ważnym elementem w nawigacji morskiej, dlatego do wyboru lamp trzeba podejść z pełną rozwagą. To właśnie ono wskazuje innym jednostkom pływającym położenie naszej łodzi i umożliwia identyfikację nawet z dużej odległości. Tym samym nadpływające jednostki mogą zmienić kurs, a my możemy czuć się bezpiecznie na wodzie, bez obaw o kolizję z inną łodzią. Co ważne, oświetlenie musi być widoczne ze wszystkich stron, bo tak naprawdę nigdy nie wiadomo, z której strony nadpłynie inna jednostka.

Rodzaje dostępnych lamp nawigacyjnych

W zależności od wielkości i rodzaju łodzi na rynku dostępne są następujące lampy nawigacyjnych:
zielone światła – umieszcza się je na sterburcie,
czerwone światła – na bakburtę,
białe światło – wykorzystywane do oświetlenia rufy i masztu,
lampy dwu oraz trzykolorowe – przeznaczone dla mniejszych łodzi, które nie przekraczają 12 m długości.

Jaki rodzaj lamp odpowiedzi dla małej łodzi?

Międzynarodowe Przepisy o Zapobieganiu Zderzeniom na Morzu jasno określają, jakie powinno być prawidłowe oświetlenie łodzi światłami nawigacyjnymi. Nieprzestrzeganie tych przepisów zawsze wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Oświetlenie nawigacyjne zawsze powinno być wybierane odpowiednio do wielkości łodzi oraz jej rodzaju. W przypadku małych łodzi o napędzie mechanicznym poniżej 7m długości kadłuba, płynący z prędkością do 10 km/h będzie potrzebować przede wszystkim lamp białych, ponieważ w nocy powinien pokazywać pojedyncze białe ciągłe światło widoczne ze wszystkich stron. Pojedyncza mała łódź o napędzie mechanicznym poniżej 20 m długości kadłuba już tych świateł będzie potrzebował więcej, ponieważ w nocy musi pokazywać światło masztowe białe ciągłe 225st, rufowe białe ciągłe 135 st, burtowe zielone 112,5 st. oraz czerwone 112,5st. Przy ich wyborze należy pamiętać, że lampy nawigacyjne mają różną wielkość i moc świetlną. Dlatego szukając dla swojej małej łodzi odpowiednich lamp, lepiej zgłosić się do profesjonalnego sklepu żeglarskiego, który oferuje szeroki wybór lamp. Poza tym w takim sklepie zawsze można liczyć na fachowe doradztwo, więc w przypadku początkujących wilków morskich, może to się okazać świetnym rozwiązaniem.

Tekst opracowano wspólnie ze stroną https://www.oswietlenie24h.pl

spacer

Odpowiedz