Przechwytywanie

Łazienka przyjazna dla osób starszych i niepełnosprawnych – czyli jaka?

Z wiekiem możemy mieć problemy z poruszaniem się, które wymagają od nas korzystania z chodzika lub wózka inwalidzkiego. Problemy z poruszaniem się dotyczą również łazienki w Twoim domu. Ważne jest, aby wprowadzić zmiany i opracować układ łazienki z ułatwieniami dostępu, który najlepiej rozwiąże Twoje problemy i obawy dotyczące mobilności.

Aby pomóc Ci w rozpoczęciu przebudowy łazienki, zapraszamy do zapoznania się z następującymi pomysłami.

Co zrobić, aby łazienka była bardziej przyjaznym miejscem dla osoby starszej/niepełnosprawnej?

Zainstaluj kabinę prysznicową dla osób niepełnosprawnych z siedziskiem. Ten rodzaj prysznica ma barierę zerową, dzięki czemu można łatwo wejść lub wtoczyć wózek inwalidzki pod prysznic. Poręcze i siedzisko ułatwiają branie prysznica i zmniejszają ryzyko poślizgnięcia się i upadku.

Zainstaluj poręcze w istniejącej wannie / prysznicu, przydatna może być również ławka nawannowa. Jeśli wchodzenie i wychodzenie z wanny nie stanowi problemu, nadal powinieneś mieć zainstalowane poręcze jako środek ostrożności.

Wymień drzwi na drzwi przesuwne. Jeśli drzwi do łazienki są ciasne, możesz zdjąć drzwi i zamontować górne drzwi przesuwne. Ponadto drzwi przesuwne są również łatwiejsze w obsłudze, jeśli cierpisz na artretyzm.

Zainstaluj podniesioną toaletę naścienną. Możesz poprosić hydraulika o przeniesienie toalety tak, aby była zamontowana na ścianie. Podniesienie jej wyżej nad ziemią ułatwia wchodzenie i wychodzenie z toalety.

Zainstaluj poręcze bezpieczeństwa wokół toalety. Będziesz chciał mieć poręcze bezpieczeństwa umieszczone w pobliżu toalety, aby pomóc w siadaniu i wstawaniu z toalety.

Dolne szafki ścienne dla łatwiejszego dostępu. Szafki łazienkowe są zwykle montowane znacznie wyżej i mogą utrudnić dotarcie do przedmiotów. Niech wykonawca obniży szafki. Możesz również usunąć drzwi w niektórych z nich, aby nie przeszkadzały.

Wyjmij szafki spod zlewu. Jeśli poruszasz się na wózku inwalidzkim, potrzebujesz miejsca pod zlewem na wózek inwalidzki. Wyjęcie szafek może zapewnić niezbędną przestrzeń.

Opuść zlew do wygodnego poziomu. Jeśli poruszasz się na wózku inwalidzkim lub musisz usiąść podczas mycia zębów lub golenia, opuść zlew do poziomu, w którym z łatwością dotrzesz do kranu i skorzystasz z niego.

Usuń ryzyko poślizgnięcia się z podłogi. Wyjmij dywaniki i maty łazienkowe, które mogą stwarzać problemy podczas poruszania się po nich na wózku inwalidzkim lub chodziku.

Zainstaluj antypoślizgową podłogę. Pomocne może być uzyskanie innej podłogi, która nie będzie śliska, jeśli dostanie się na nią woda lub wilgoć.

Miej włączniki światła i gniazdka elektryczne. Upewnij się, że masz łatwy dostęp do włączników światła i gniazdek elektrycznych w swojej łazience. Porozmawiaj ze swoim elektrykiem o umieszczeniu ich w miejscu, które najlepiej odzwierciedla Twoje potrzeby.

Dodaj więcej oświetlenia. Możesz zainstalować okno, aby wprowadzić więcej naturalnego światła słonecznego lub nowe oprawy oświetleniowe, aby rozjaśnić łazienkę, aby uzyskać bardziej równomierne oświetlenie.

spacer

Odpowiedz