Podróż statkiem dla jednych jest sposobem na udane wakacje, dla innych czasem, który spędzają pracy. Bez względu na rodzaj jednostki i cel jej podróży, zawsze na statku musi znajdować się lekarz dbający o zdrowie załogi i pasażerów. Z jakimi dolegliwościami najczęściej zgłaszają się do niego osoby będące w rejsie?
Lista dolegliwości, na jakie cierpią osoby, które podróżują statkami, może być długa. Na pierwszym miejscu jest oczywiście choroba morska, która dotyka w szczególności tych, którzy po raz pierwszy są na morzu. Mdłości, wymioty, zawroty głowy i wiele innych przykrych objawów z pewnością nie ułatwia życia i nie pozwala cieszyć się wakacjami. Na chorobę morską nie ma jednak żadnego skutecznego lekarstwa. Lekarz może jedynie niwelować skutki odwodnienia czy utraty witamin i minerałów. Osoby, dla których podróż statkiem wiąże się z szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości, raczej do niej nie przywykną. Przy następnych wakacjach muszą poszukać innej formy transportu.
Załoga z dolegliwościami zdrowotnymi
Osoby, które płyną statkiem na wakacje, najczęściej spędzają na morzy kilka dni, maksymalnie tygodni. Nie jest to czas, w którym można nabawić się poważnych chorób. Gdy zgłaszają się do lekarza, często są to doraźne dolegliwości, jak przeziębienie, soki ciśnienia, problemy z sercem i inne objawy, które najczęściej związane są z chorobami przewlekłymi. Dużo poważniej może natomiast chorować załoga, czyli osoby, które na morzu przebywają od kilku miesięcy. W ich przypadku problemem może być odwodnienie związane z piciem zbyt małych ilości wody. Sporym zagrożeniem jest również niedobór witamin i minerałów, który może przełożyć się na kiepskie funkcjonowanie różnych narządów i układów. Lekarz na statku nie zawsze ma możliwość leczenia na miejscu. Zdarza się więc, że osoby poważnie chore są wysyłane helikopterami czy innymi łodziami na stały ląd. Dłuższe przebywanie w trudnych warunkach w złym stanie zdrowia nie jest bowiem bezpieczne.
Praca lekarza na statku
Praca lekarza na statku to całkiem ciekawy pomysł dla osób, które nie za bardzo widzą się w zwykłej pracy za biurkiem. Tymczasem właśnie z tym wiąże się praca w wielu specjalizacjach lekarskich. Zarówno pediatra warszawa śródmieście, jak i dermatolog czy lekarz rodzinny codziennie zajmują się wyłącznie przyjmowaniem pacjentów i wypisywaniem recept. Tymczasem praca na statku może dostarczyć naprawdę dużo więcej emocji. Oczywiście, poza codziennymi obowiązkami i dbaniem o stan zdrowia załogi i pasażerów. Lekarz na statku ma okazję podróżować, odkrywać nowe kraje, być codziennie w innym miejscu. To dobre rozwiązanie zarówno dla młodych lekarzy, którzy chcą poznać świat zanim wejdą na poważnie w życie zawodowe, jak i dla starszych specjalistów, którzy w ramach emerytury wybierają się w podróż po świecie, a jednocześnie mogą dodatkowo sporo zarobić.