Biała flota- statki pasażerskie żeglugi przybrzeżnej lub śródlądowej, realizujące szereg zadań takich jak:
– organizowanie rejsów wycieczkowych
– utrzymywanie liniowych rejsów pasażerskich
– organizowanie przejażdżek po zalewach, rzekach, kanałach i jeziorach
– organizowanie rejsów spacerowych, przejażdżki w morze
– utrzymywanie połączeń promowych
– organizowanie rejsów umożliwiających zakupy w sklepach wolnocłowych
– czarterowanie statków
Pierwszym statkiem Białej floty był parowiec SS GDAŃSK zbudowany w stoczni w Gdańsku w 1927 roku. Polską banderę podniesiono na nim w obecności córek marszałka Józefa Piłsudskiego. Po miesiącu dołączył do niego SS GDYNIA. Obydwa statki powstały dzięki zamówieniu rządowemu i miały być narzędziem do propagowania turystyki morskiej wśród obywateli Rzeczypospolitej. W następnej kolejności dokupiono stary bocznokołowiec HANKA i rok później zbudowane w Wielkiej Brytanii parowce nazwane na cześć córek marszałka JADWIGA oraz WANDA. Wszystkie te statki były pomalowane na biało, dlatego nazwano ja białą flotą (po raz pierwszy w 1928 roku). Do dzisiaj nazwa ta kojarzy się Polakom z wakacjami, latem i żeglugą turystyczną.
Pod koniec sierpnia 1939 roku statki białej floty zostały zmobilizowane jako okręty- bazy dla flotylli pomocniczych trałowców. Statki nie dostały kamuflażu wojennego i uzbrojenia w wyniku czego już na początku wojny zostały zbombardowane i nieodwracalnie uszkodzone.
Tradycje białej floty przejęła w 1946 roku Żegluga Gdańska. Dopiero po latach (1960) zbudowano następne statki (20 sztuk), a lata 1975- 1985 to lata świetności białej floty, niestety bezpowrotnie minione.