pexels-karolina-grabowska-6633628

Łupież, a może suchość skóry? Sprawdźmy to!

Znajdowanie płatków we włosach (lub na ramionach) jest powszechne, ale prawdopodobnie nie jest to taki wygląd, do którego dążysz – nie wspominając o tym, że sucha, swędząca skóra głowy może być nieprzyjemna. I chociaż prawdopodobnie chcesz pozbyć się tych płatków jak najszybciej – powinieneś najpierw dowiedzieć się, czy pochodzą one z łupieżu, czy z suchej skóry głowy, abyś mógł określić najskuteczniejszy środek zaradczy, który zapewni Ci sklep fryzjerski online.

Łupież kontra sucha skóra głowy: jaka jest różnica?

Główne objawy suchej skóry głowy i łupieżu są takie same: łuszczenie i swędzenie głowy. Jednak łupież i sucha skóra głowy to w rzeczywistości dwa różne schorzenia – co oznacza, że ich leczenie i zapobieganie wymaga różnych schematów. Jak więc odróżnić suche płatki skóry głowy od łupieżu, aby określić, które leczenie należy leczyć?

Łupież

Łupież to powszechny stan, który w większości przypadków nie jest poważny. Jednak może to być niewygodne i denerwujące, więc mądrze jest nauczyć się szybko go identyfikować i leczyć.

Objawy łupieżu

Możesz podejrzewać, że masz łupież, jeśli zauważysz białe płatki skóry we włosach lub na ramionach – ale skąd wiesz, że to naprawdę łupież? Oto najczęstsze objawy łupieżu:

Duże, tłuste płatki: W porównaniu z suchymi płatkami skóry głowy, które są zazwyczaj mniejsze i suche, płatki łupieżu są duże, tłuste i albo białe, albo żółte.

Swędzenie: W przypadku łupieżu możesz również odczuwać swędzenie skóry głowy.

Podrażnienie: W ciężkich przypadkach możesz nawet podnieść czerwone lub żółte guzki w pobliżu linii włosów.

Co powoduje łupież?

Co zaskakujące, łupież na ogół nie jest wynikiem suchej skóry. Oto, co często powoduje łupież:

Tłusta skóra głowy: Nadprodukcja sebum lub oleju może prowadzić do łojotokowego zapalenia skóry – innego określenia wyprysku, który wpływa na skórę głowy. Powoduje to tworzenie się łuskowatych łat, które następnie odpadają.

Rzadkie lub nieskuteczne mycie włosów: Łupież może również wynikać z niewystarczającego czyszczenia włosów. Jeśli używasz tradycyjnego szamponu, brak regularnego mycia włosów lub stosowania wystarczającej ilości produktu może spowodować gromadzenie się oleju i osadów, a następnie łuszczenie się jako łupież.

Przerost drożdży: Malassezia to rodzaj drożdży, które żyją na skórze i skórze głowy wszystkich ludzi. Jednak posiadanie ich w zbyt dużej ilości lub rozwijanie wrażliwości na tego typu drożdże może spowodować łupież.

Jak pozbyć się łupieżu?

Prawdopodobnie znasz tradycyjne szampony, które są sprzedawane jako środki przeciwłupieżowe. Najpopularniejsze marki dostępne bez recepty zawierają składniki przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne (takie jak pirytionian cynku, siarczek selenu, ketokonazol lub kwas salicylowy), które atakują drożdże powodujące łupież. Chociaż te szampony mogą być skuteczne w krótkim okresie, niektórzy ludzie uważają, że muszą regularnie zmieniać produkty, aby powstrzymać łupież.

Skuteczniejszy sposób na pozbycie się łupieżu często zaczyna się od zarządzania olejkiem na skórze głowy. Chociaż powszechne porady zalecają częstsze mycie włosów, w rzeczywistości może to prowadzić do większej ilości oleju.

Tatuaż Joker
Wiślana Trasa Rowerowa
Chińskie znaczki pocztowe – jaką historię kryją?

spacer

Odpowiedz