hair-3697324_960_720

Mangan – dlaczego znajdziesz go w tabletkach na porost włosów?

Mangan to pierwiastek śladowy, którego nasz organizm potrzebuje w niewielkich ilościach, aby móc funkcjonować na optymalnych poziomach. Większość manganu jest skoncentrowana w nerkach, kościach, trzustce i wątrobie i odgrywa on ważną rolę, jeśli chodzi o funkcjonowanie kości, zapobiegając stanom zapalnym i działając jako przeciwutleniacz w całym ciele. Ten cenny składnik odżywczy występuje w wielu produktach spożywczych, umożliwiając uzyskanie całego manganu, którego potrzebujesz z diety – również dla porostu włosów.

Dlaczego potrzebujemy manganu?

Mangan jest minerałem śladowym, co oznacza, że potrzebujemy go tylko w bardzo małych ilościach, a zwykle składnik odżywczy koncentruje się wokół nerek, wątroby, kości i trzustki. Jednak pomimo tego, że potrzebujemy go tylko w niewielkich ilościach, mangan jest niezbędny, jeśli chodzi o tworzenie masy kostnej, pomagając we wchłanianiu wapnia, współpracując z tym minerałem oraz cynkiem i miedzią, aby wspierać zdrowe kości. gęstość. Manganu potrzebujemy również do syntezy cholesterolu, węglowodanów i białka, a ten minerał jest bardzo ważny dla układu pokarmowego, wspomagając produkcję enzymów trawiennych, a nawet działając jako przeciwutleniacz, chroniąc komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki, co ma swoje znaczenie właśnie względem pięknych włosów, stąd można go znaleźć w licznych suplementach diety na porost włosów, jak na przykład www.medsense.pl/locerin/.

Naturalne źródła manganu

Nie ma konkretnych wskazówek, jeśli chodzi o to, ile manganu powinno się spożywać każdego dnia, ponieważ potrzebujemy go tylko w śladowych ilościach. Jednak dobrym przybliżeniem może być upewnienie się, że nie przekraczasz 10 mg dziennie, jeśli masz ponad 18 lat. Pokarmy bogate w mangan obejmują:

  • ananasy,
  • brązowy ryż,
  • migdały.

Niedobór manganu

Ponieważ potrzebujemy tylko niewielkich ilości manganu, rozwój niedoboru powinien być stosunkowo niespotykany, jednak uważa się, że około jednej trzeciej Polaków ma niski poziom manganu. Może to wpływać na metabolizm tłuszczów i węglowodany, a także podwyższony poziom wapnia i fosforu we krwi. Czasami może również wywoływać deformację kości, nudności, osłabienie włosów i paznokci oraz anemię.

Za dużo manganu

Jak wspomniano wcześniej, cokolwiek więcej niż 10 mg manganu dziennie jest uważane za zbyt dużo. Chociaż przypadki toksyczności manganu są rzadkie, wysokie poziomy manganu są czasami związane ze skurczami nóg i objawami neurologicznymi, takimi jak halucynacje, silne wahania nastroju i bóle głowy. Dlatego często unika się suplementów z samym manganem – najlepiej byłoby, gdyby mangan był jedynie jednym z elementów, jak w przypadku Locerin na porost włosów.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak niektórzy ludzie uzyskują porcelanową skórę lub doskonałe, lśniące włosy bez rozdwojonych końcówek? Większość z nas zakłada jej genetykę lub że musimy spędzić połowę wypłaty w salonie, aby uzyskać efektowne rezultaty. Czasem jednak wystarczy suplement z manganem, by już zrobić krok do przodu w tym kierunku.

spacer

Odpowiedz