handmade airplane on the brown wooden table

Modelarstwo – idealne hobby dla młodszego pokolenia?  

Obecnie każde dziecko żyje w świecie cyfryzacji, a postęp technologiczny nieustannie mknie do przodu. Ciężko jest więc odwieść dziecko od jakichkolwiek urządzeń elektronicznych, przez co rodzice szukają na to różnorodnych sposobów. Niezwykle często, podejmowaną próbą zachęcenia pociechy do znalezienia hobby jest zakup pierwszego modelu do sklejania. Modelarstwo może kojarzyć się z pasją starszego pokolenia, jednak spowodowane jest to brakiem popularyzowania tej czynności w przestrzeni publicznej. W poniższym artykule postaramy się pokazać korzyści wynikające ze składania modeli w młodym wieku oraz podpowiemy, na co zwracać uwagę przy ich kupnie. Zapraszamy!

Od jakiego wieku zacząć przygodę z modelarstwem?

Prawdę mówiąc, nie ma żadnej reguły określającej wiek rozpoczęcia przygody z tym hobby. Nie jest to oczywiście zajęcie dla niemowląt, jednak to właśnie w fazie wczesnego rozwoju dziecko zaczyna interesować się nowymi rzeczami. Z początku pasję tę powinien rozwijać rodzic z dzieckiem. Starsza osoba przyda się w kontekście czytania instrukcji i tłumaczenia poszczególnych kroków odnośnie samego klejenia. Wiek zatem nie ma żadnego znaczenia. Ważne natomiast, aby podczas kupna sugerować się stopniem trudności danego modelu. Zazwyczaj stosuje się numerację od 1 do 5, gdzie pierwszy numer określa najłatwiejszy do złożenia produkt.

23-05-302_Modelarstwo – idealne hobby dla młodszego pokolenia_23_800x533

Czy modelarstwo wpływa korzystnie na młodsze osoby?

W dzisiejszych czasach dzieci są coraz mniej cierpliwe. Obecnie wychowuje się je w trybie, w którym dostają wszystko na wyciągnięcie ręki. Modelarstwo jest tego całkowitym zaprzeczeniem. Cierpliwość to cecha przydająca się w dorosłym życiu. Jej posiadanie może wykreować osobowość u młodego człowieka i przyczynić się do odkrycia swojej ścieżki poprzez nieustanne dążenie do celu. Pomyśleć więc, że do osiągnięcia takiego rezultatu mogą przyczynić się modele samolotów do sklejania.

Oprócz tej jakże ważnej cechy, młody organizm uczy się również precyzji. To umiejętność posiadana przez nieliczną grupę osób, a przydająca się w wielu różnych branżach. Do tego wszystkiego dochodzi kreatywność i wzrost pewności siebie, wynikający z samodzielnej nauki na błędach.

Jak zacząć zabawę w składanie modeli?

Do rozpoczęcia przygody z modelarstwem potrzebny jest przede wszystkim czas, miejsce i model. Starajmy się przeznaczyć na tę czynność swego rodzaju pomieszczenie, które potocznie nazwiemy pracownią. To pokój, w którym nic nie będzie w stanie nas rozproszyć, a my będziemy mogli w pełni się skupić. Nie może to być też pomieszczenie o małym metrażu. Ważne, by można było umieścić w nim dużych rozmiarów biurko i wygodne krzesło. Na biurku bądź w jego szufladkach powinny znaleźć się narzędzia. Do podstawowych należą pilniki, nożyki, kleje, farby i pędzle.

Odnośnie samego czasu, warto poświęcić sobie na to hobby określoną część w ciągu dnia i starać się do niej dostosowywać. Oczywiście, zdarzają się dni, w którym absolutnie nie ma czasu na składanie modeli – wtedy warto po prostu zrezygnować i przyłożyć się bardziej następnego dnia.

spacer

Odpowiedz