fire-3832269_1280

Na co zwrócić uwagę wybierając wkład kominkowy?

Aby wybór wkładu kominowego był jak najlepszy, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka podstawowych aspektów tak – aby energia pozyskiwana w postaci ciepła była jak najlepiej wykorzystywana przez nasz wkład kominkowy. Przede wszystkim chodzi tutaj o całkowite spalenie paliwa w postaci drewna.

Warunki całkowitego spalenia

Aby drewno w palenisku całkowicie uległo spaleniu – w komorze paleniskowej musi być odpowiednia temperatura. Według wielu producentów optymalna temperatura to ta w zakresie 850-1000 stopni Celsjusza. Ponadto czas reakcji musi być odpowiedni, aby gorące gazy mogły skutecznie wymieszać się z otoczeniem. Do tego wszystkiego trzeba również zapewnić odpowiednią ilość tlenu.

Są to podstawowe warunki aby zapewnić ekologiczne spalanie. Wówczas do atmosfery nie będzie wydzielała się duża ilość szkodliwych zanieczyszczeń. Oczywiście należy również palić odpowiednio suchym drewnem, gdyż wilgoć produkuje nadmierną ilość dymu! W wyborze dobrego wkładu kominkowego z całą pewnością pomogą na https://www.komineczki.com.pl/wklady-powietrzne-c5

Moc grzewcza

Jest to również bardzo ważny parametr wyboru odpowiedniego wkładu kominkowego. Musi być ona odpowiednio dopasowana do wielkości domu jak i potrzeb grzewczych. Nieodpowiednio dobrana moc grzewcza będzie przekładała się na niewydajną pracę kominka. Dodatkowo może skrócić się żywotność naszego urządzenia. Warto wybierać tutaj mądrze!

Komora spalania

fireplace-558985_640Komora spalania jest bardzo ważna przy wyborze wkładu kominkowego. Gdy spalane gazy mogą odreagować w atmosferze komory paleniskowej – wówczas pozyskiwana energia jest największa. W przypadku komina niedopalone gazy ulatniają się przez niego – przez co ucieka nam energia. Zwróć na to szczególną uwagę przy wyborze wkładu kominkowego.

Szamotowa warstwa

Jest to charakterystyczne w przypadku wkładów stalowych. Nie posiadają one najlepszych właściwości grzewczych. Z tego względu wkłady stalowe często wykłada się szamotowymi materiałami, które mają świetne właściwości akumulacyjne ciepła. Jeżeli nie wiesz na co się zdecydować – takie rozwiązanie może być dobrym pomysłem.

Drzwiczki

Przy wyborze wkładu kominkowego zwróć uwagę na jakość drzwiczek. Nadmiar dostającego się powietrza do paleniska może doprowadzać do wyprowadzania jego nadwyżki przez komin wraz z ciepłem. Wówczas tracimy na sprawności naszego urządzenia. Dlatego jeżeli wybierasz wkład to koniecznie sprawdź szczelność drzwiczek!

Rodzaj wkładu

Oczywiście nie można zapominać o wyborze odpowiedniego wkładu kominkowego. Wkłady stalowe i żeliwne sprawdzają się najlepiej w różnych funkcjach. Wkład stalowy sprawdza się świetnie w nowoczesnych, dobrze dogrzanych wnętrzach. Natomiast kominek żeliwny będzie odpowiednią opcją dla tradycyjnych domostw gdzie liczy się dodatkowe źródło ciepła.

spacer

Odpowiedz