23 stado krow

Najważniejsze informacje o matach legowiskowych dla bydła

Nie od dziś wiadomo, jak duże znaczenie w hodowli bydła mają legowiska. Samo zapewnienie odpowiedniej ilości boksów legowiskowych jest dobrym początkiem. Należy jednak zwrócić również uwagę na wybór najlepszego podłoża do legowiska. Popularne ściółki jak słoma, trociny czy piasek mają niewątpliwie swoje zalety, ale chcąc wybrać najlepsze podłoże, warto bliżej przyjrzeć się także innym rozwiązaniom.

Czym charakteryzuje się dobre podłoże do legowiska?

Dobre podłoże zapewnia krowie wysoki komfort odpoczynku. Krowy powinny odpoczywać co najmniej 12-14 godzin na dobę w pozycji leżącej. Jest to ważne nie tylko ze względu na budowę ich układu pokarmowego. Odpoczynek dla racic czy ochrona przed kontuzjami jest zapewniana dzięki odpowiedniej amortyzacji legowiska. Natomiast miękkie podłoże zachęca krowy do dłuższego odpoczynku. To wpływa na zwiększenie wydajności. Dobre podłoże nie powinno być miejscem, w którym rozwijają się bakterie czy grzyby. Niestety większość podłoży organicznych jest idealnym miejscem do namnażania się drobnoustrojów. Natomiast maty legowiskowe dzięki trwałemu, a zarazem łatwo zmywalnemu materiałowi można wygodnie zdezynfekować, co zapewnia wysoką higienę i dobrze wpływa na zdrowie bydła. Legowisko nie powinno również powodować żadnych ran ani dużych, ani małych. Źle dobrane trociny z niewłaściwego gatunku drzewa, ostre zakończenia słomy czy złej jakości maty mogą powodować wiele utrapień. Legowiska powinny także posiadać ograniczenia w postaci metalowych barierek. Za mała wielkość boksu legowiskowego może sprawić, że nawet najlepsze podłoże nie będzie spełniało swojego zadania. Dlatego trzeba dobrać wielkość legowiska do wieku, typu i rasy bydła. Warto dobrze przemyśleć zakup podłoża do legowiska, ponieważ krowy to zwierzęta stadne. Co oznacza, że potrzebują spędzać czas na wspólnych zajęciach, w tym na leżeniu. Zwierzę, które ma zaspokojone wszystkie potrzeby behawioralne, będzie rzadziej chorować pod względem fizycznym i zwiększy swoją wydajność. Podsumowując dobre podłoże do legowiska, oferowane przez sklep CentrumRolnictwa.pl charakteryzuje się wysoką jakością, umożliwiającą krowie odpoczynek wygodnie i bezpiecznie.

Maty legowiskowe

Jeszcze jakiś czas temu niewiele hodowców bydła słyszało o matach. Obecnie jednak podłoże to cieszy się coraz większą popularnością. Antypoślizgowy materiał chroni przed kontuzjami. Dobre jakościowo maty są miękkie w czasie leżenia, a twarde podczas wstawania. Zapewniają tym właściwą amortyzację. Maty są wykonywane z gumy, gąbki lub pianki, pokrytej gumą. Najdroższą opcją, zapewniającą jednak najwięcej wygody jest materac wodny. Jednak zdecydowanie najczęściej możemy spotkać się z tymi wykonanymi z gumy lub gąbki. Maty legowiskowe posiadają nieznaczny spadek, który umożliwia odpływ odchodów i utrzymanie maty w czystości. Maty, które są odpowiednio myte i dezynfekowane, mogą służyć nawet 10 lat. Oczywiście jak każdy materiał z czasem się zużywają, co oznacza, że należy je wymieniać. Z każdym rokiem powstają nowsze modele, które zapewniają jeszcze większy komfort, więc można mieć pewność, że następne zakupione maty będą lepsze od poprzednich. Profesjonale firmy zapewniają wykwalifikowanych doradców, który pomagają dokonać właściwego wyboru, biorąc pod uwagę indywidualne preferencje danego stada. Wszystkie te czynniki jasno pokazują, że maty legowiskowe to naprawdę jedno z najlepszych rozwiązań w hodowli bydła.

spacer

Odpowiedz