Kutry rybackie są narażone szczególnie na swoiste ataki słonej wody, olbrzymie fale, czy wiatr (który także potrafi nieźle siekać). Po każdym więc kursie morskim, powinno się taki kuter poddać czyszczeniu. Można całą operację przeprowadzić samemu, Przecież każdy kuter ma swojego „majtka”. Może i to był dobry pomysł dawno, dawno temu. Jednak w dzisiejszych czasach takimi zleceniami zajmują się profesjonalne firmy, które często specjalizują się w czyszczeniu kutrów, barek, statków itp. Generalnie wszystkich jednostek pływających. Używają do tego specjalnych środków czyszczących, które są w pełni biodegradowalne, więc nie zanieczyszczają i tak już brudnych mórz i oceanów.
Firmy czyszczące jednostki pływające
Nie ma wielkiej różnicy pomiędzy firmą czyszczącą dywany i wykładziny, oraz myjącą parowo samochody, a firmą zajmująca się czyszczeniem jednostek pływających. Obie muszą posiadać na swym stanie odpowiednie maszyny przeznaczone do tego typu usług. W zasadzie każdy może wylać na pokład kutra wodę ze środkiem czyszczącym i szorować go wielką szczotą. Powinien jednak pamiętać, aby środki używane do czyszczenia pokładów kutrów, były jak najbardziej biodegradowalne, ponieważ siłą rzeczy takie środki dostają się do morza i je zanieczyszczają. A w nadmiarze zanieczyszczone morze, to klęska nie tylko dla plażowiczów, także dla właścicieli przyportowych hoteli, mieszkań, czy innych ośrodków użyteczności publicznej.
Jakie są to metody i narzędzia do czyszczenia kutrów?
Najlepszą metodą czyszczenia czegokolwiek, w tym kutrów rybackich, jest zwykła para. Posiada ona wysoką temperaturę zdolną usunąć każdy brud, oraz pleśń, czy grzyby szkodliwe dla zdrowia. Jest także całkowicie biodegradowalna, nieszkodliwa dla środowiska naturalnego. W zasadzie czyszczenie parą nie wymaga żadnych środków chemicznych, można jednak je zastosować tam, gdzie sama para nie daje rady. Odpowiednie maszyny do czyszczenia parowego są ogólnie dostępne i wcale nie takie znów drogie. Jeśli firma czyszcząca chciałaby się w nie zaopatrzyć, a nie ma na to środków finansowych, może skorzystać z ogólnodostępnego dofinansowania np. z Unii Europejskiej, lub jakiegoś konkretnego kredytu, czy leasingu. Zakupując taka maszynę, firma czyszcząca podnosi swój prestiż wśród klientów, ponieważ nie męczy się ze szczotką i wodą z detergentem, a wykonuje swą pracę rzetelnie i z poświęceniem, co z kolei jest bardzo doceniane wśród klientów. Mogą oni polecać taką firmę, tym samym robiąc jej odpowiednią, pozytywną reklamę jej usług.
Środki do czyszczenia kutrów
Środki do czyszczenia kutrów, odpowiednio różnią się od tych „lądowych”. Poza swoją biodegradowalnością, musza posiadać odpowiednie składniki nadające się do tej pracy. Są to m.in. specjalne preparaty do usuwania zanieczyszczeń z linii wodnej i dna kutra, środki do czyszczenia drewna tekowego, laminatu, nadające tym powierzchniom odpowiedni połysk. Jest także specjalny preparat do usuwania nieczystości z zęzy, czy środek do czyszczenia i zabezpieczenia elementów ze stali.
Zobacz również na czym polega usługa czyszczenia dywanów na stronie http://warszawa-pranie-dywanow.pl/kabaty/
Pamiętajcie o dobrych kaloszach jak wybieracie się na morze na kutrze 😉 Ja kupiłem jedną parę 3 lata ttemu na https://lunaobuwie.pl/ i do dziś w niech chodzę. Solidna jakość. Ale nie pamiętam c oto za firma była.