eugene-Xk0jQPZseMk-unsplash

Nietolerancja pokarmowa na białko drobiowe – gdzie szukać zamienników?

Alergie i nietolerancje pokarmowe to prawdziwa zmora naszych czasów. Niestety, pojawiają się coraz częściej, a osoby nimi dotknięte muszą bardzo pilnować swojej codziennej diety. Spożywanie produktów, na które mają nietolerancję czy uczulenie, skutkuje bowiem wieloma negatywnymi objawami ze strony układu pokarmowego i nie tylko.

W przypadku alergii pokarmowych nie ma innej możliwości, jak wyeliminowanie szkodliwego czynnika. Z tym na początku może być spory kłopot, bo gdy pojawiają się jakiekolwiek dolegliwości, nie zawsze łączymy je ze spożywanymi pokarmami. Czasem wiele miesięcy, a w skrajnych przypadkach – nawet lat – zajmuje ustalenie, co jest przyczyną dolegliwości, wykonanie testów alergicznych i wszelkich badań, które pozwalają na stwierdzenie nietolerancji pokarmowej.

Jednych produktów łatwiej unikać, innych trudniej

Osoby dotknięte nietolerancją czy alergią pokarmową muszą bardzo pilnować swojej codziennej diety, aby nie spożywać produktów, które powodują kiepskie konsekwencje zdrowotne. Niestety, nie zawsze jest to łatwe i bezproblemowe. Najłatwiej jest osobom, które mają uczulenie na określone produkty, jak na przykład truskawki, orzechy, czekoladę czy owoce cytrusowe. Można je dosyć łatwo wyeliminować z diety, a jednocześnie pozostaje im całe mnóstwo produktów, które mogą bez obaw spożywać. Trudniej jest w przypadku, gdy nietolerancja zostanie stwierdzona na gluten czy białko drobiowe – wtedy o wiele trudniej jest komponować zdrowe i pełnowartościowe menu. Jeśli stwierdzono u Ciebie nietolerancję na białko drobiowe, jest jednak sporo innych możliwości, jeśli chodzi o źródła białka. Warto przede wszystkim przestawić się na inne rodzaje mięsa. Oczywiście, trzeba je również jeść z umiarem – czerwone mięso nie powinno być dominującym elementem naszej codziennej diety i to nie tylko wtedy, gdy jesteśmy na etapie gubienia zbędnych kilogramów.

Postaw na dobrej jakości wędliny

Jeśli masz uczulenie na białko drobiowe, musisz bardzo pilnować składu wędlin, w które zaopatrujesz się w sklepie. Warto więc nauczyć się czytać opakowania, co będzie przydatne w czasie codziennych zakupów. Oprócz składu mięsa, dobrze jest przy okazji poznać inne substancje i składniki, jakie mogą pojawiać się w wędlinach. Także one mogą w nadmiarze mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Aromaty dymu wędzarniczego, powszechnie używane w wędzonkach, mogą u niektórych osób powodować uczulenie, tak samo jak konserwanty, wypełniacze, barwniki czy wzmacniacze smaku. Jeśli po jakiejkolwiek wędlinie nie czujesz się komfortowo i masz dolegliwości ze strony układu pokarmowego, lepiej będzie wyeliminować ją z diety. Osoby, które cierpią na nietolerancje pokarmowe w przypadku jednego produktu, często rozwijają także nietolerancje czy alergie na inne produkty. Lepiej więć dmuchać na zimne niż cierpieć z powodu niechcianych dolegliwości.

spacer

Odpowiedz