franchise

Nietypowe branże franczyzowe – ile funduszy potrzeba na start?

Czy franczyza to dobry sposób na rozwój biznesu? Oczywiście! Jeśli przywoła się temat franczyzy, to zazwyczaj pierwszym skojarzeniem są sieci restauracji i fast-foodów. Można zaskoczyć się faktem, że zdecydowana większość lokali takich jak McDonald’s należy do prywatnych inwestorów, którzy zdecydowali się na działalność pod logiem znanej marki. Jest to właśnie główna zaleta franczyzy, o wiele łatwiej jest się wypromować i zwrócić na siebie uwagę, gdy operuje się jako część większej korporacji.

Dodatkowo, franczyzodawca często zapewnia darmowe szkolenia dla twoich pracowników, zajmuje się marketingiem i promocją nowych produktów, tak więc wiele, pozornie problematycznych kwestii zostaje załatwionych za jego pośrednictwem. Jedyne, do czego trzeba zobowiązać się jako franczyzobiorca to dostosować się do wymaganych standardów jakości oraz oddawać miesięcznie pewien, ustalony uprzednio procent ze swoich dochodów. Reasumując, można więc uznać że franczyza to świetny sposób na biznes, nie zawsze jednak jest to takie proste.

Mniej charakterystyczne, ale wciąż opłacalne – jakie rodzaje biznesu sprzyjają franczyzie?

Chcąc podjąć się takiej inicjatywy, należy najpierw przeanalizować swoją sytuację. Franczyza zdecydowanie nie ma sensu, gdy zajmuje się czymś wyjątkowo niszowym bądź nie będąc w bezpośrednim kontakcie ze swoimi klientami. Na przykład, nie ma raczej specjalnie znanych marek związanych z krawiectwem, dlatego lepiej jest działać całkowicie na własną rękę.

Kolejną kwestią są te branże, gdzie dużym walorem okazuje się niezależność oraz swojego rodzaju oryginalność, która wydaje się bardzo atrakcyjna z punktu widzenia klientów. Świetnie obrazuje to choćby prężnie rozwijająca się w ostatnich latach produkcja piwa kraftowego, izolującego się od wielkich koncernów. Franczyza może okazać się jednak bardzo dobrym pomysłem w przypadku klubów fitness, kin czy sklepów spożywczych. Jeśli rozwijasz swój własny biznes i pokrywa się on z twoją pasją, to możesz mieć wrażenie, że taki układ narzuca ci pewne warunki, podcina skrzydła. Prawda jest jednak taka, że franczyza często stanowi jedyną przystępną opcję, z czym należy się pogodzić.

Jak zacząć swoją przygodę z franczyzą?

Aby przystąpić do odpowiedniej umowy naprawdę nie potrzeba wiele. Większość marek, które rozumieją potrzeby współczesnego rynku, same szukają chętnych do współpracy. Franczyzy nie należy bowiem mylić z byciem zatrudnionym przez korporacje. Jako właściciel wciąż dysponujesz dużą autonomią i samodzielnie podejmujesz większość decyzji, a lokal wraz z wyposażeniem są twoją własnością. Wiąże się to niestety z koniecznością wydania adekwatnej kwoty pieniędzy, aby taki biznes rozkręcić. Strona internetowa Franczyza24h.pl może okazać się pomocna w uzyskaniu wszystkich niezbędnych informacji i rozwianiu wszelakich wątpliwości dotyczących całej procedury. Fundusze, którymi trzeba dysponować, są oczywiście proporcjonalne do ambicji przedsięwzięcia, jednak jako człowiek zaznajomiony z wybraną branżą zapewne jesteś w stanie samodzielnie je oszacować.

spacer

Odpowiedz